Dąbrówno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Dąbrównie to murowana konstrukcja z 1905 roku. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Dąbrównie, widoczny z daleka. Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Zbiornik na wodę ma pojemność 200 m3. 

Dąbrówno - wieża ciśnień
Dąbrówno - wieża ciśnień / @ WiktorN.PL

Wieża ciśnień w Dąbrównie została wybudowana przez koleje pruskie. Zaopatrywała w wodę parowozy na stacji kolejowej w Dąbrównie. Po wycofaniu parowozów z eksploatacji wieża nadal była wykorzystywana do zasilania w wodę pobliskich zabudowań.

Obecnie wieża ciśnień w Dąbrównie jest nieczynna, ale nadal jest w dobrym stanie technicznym. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków techniki w Dąbrównie. W 2019 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

Wieża ciśnień w Dąbrównie jest interesującym przykładem architektury przemysłowej z początku XX wieku. Jest to również ważny element historii kolei na Mazurach.

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody do użytkowników, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę w systemie zmienia się.

Typowa wieża ciśnień składa się z:

Zbiornika na wodę: Jest to pojemnik umieszczony na szczycie wieży, który przechowuje wodę. Zbiornik może mieć różne kształty i być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton lub tworzywa sztuczne. Pojemność zbiornika jest dostosowana do zapotrzebowania danego obszaru i może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy metrów sześciennych wody.


Konstrukcji nośnej: Jest to struktura, która podtrzymuje zbiornik na odpowiedniej wysokości. Konstrukcje te mogą przyjmować różne formy, takie jak wieża, słup, czy wysoki maszt. Konstrukcja nośna musi być wystarczająco solidna, aby utrzymać zbiornik w bezpieczny sposób.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacji. Woda gromadzona w zbiorniku na szczycie wieży jest pod ciśnieniem spowodowanym siłą grawitacji, która działa na wodę znajdującą się w górnym poziomie zbiornika. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie wody, co umożliwia jej przepływ przez rury w systemie wodociągowym do odbiorców.


Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym niezawodne dostawy wody pitnej dla społeczności. Konserwacja i regularne przeglądy wieży ciśnień są kluczowe dla zapewnienia jej niezawodnego działania oraz bezpieczeństwa użytkowników.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie