Drwalew - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Drwalewie to żelbetowa konstrukcja o wysokości 42 metrów, zbudowana w 1974 roku. Znajduje się na terenie zakładów Biowet Puławy w Drwalewie, w województwie mazowieckim, w Polsce.

Wieża ciśnień jest charakterystycznym punktem orientacyjnym w okolicy i jest widoczna z wielu kilometrów. Jest to również popularny cel wycieczek dla miłośników architektury przemysłowej.

Wieża ciśnień w Drwalewie jest wykorzystywana do magazynowania wody pitnej dla zakładów Biowet Puławy. Zbiornik na szczycie wieży ma pojemność 500 metrów sześciennych.


Wieża ciśnień w Drwalewie jest przykładem modernistycznej architektury przemysłowej. Jest to prosta i funkcjonalna konstrukcja, która wyróżnia się charakterystycznym kształtem. Wieża jest wykonana z żelbetu i składa się z trzonu i zbiornika. Trzon jest podzielony na pięć kondygnacji, z których każda ma inną wysokość. Zbiornik ma kształt grzyba i jest zwieńczony iglicą.


Wieża ciśnień w Drwalewie jest cennym zabytkiem techniki i architektury przemysłowej. Jest to również ważny element infrastruktury zakładów Biowet Puławy.

Zasady działania wieży ciśnień w Drwalewie :

Zasady działania wieży ciśnień są oparte głównie na zasadach fizycznych związanych z ciśnieniem w cieczach oraz wykorzystaniu grawitacji. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:

Gromadzenie wody: Wieża ciśnień posiada zbiornik umieszczony na wysokiej wysokości. Ten zbiornik służy do gromadzenia wody, która może być dostarczana przez pompy lub przez zasilanie ze źródła wody na niższym poziomie, na przykład poprzez rurociąg.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku wieży ciśnień tworzy ciśnienie hydrostatyczne, które wynika z ciężaru kolumny wody. Im wyższa jest wieża i im większa jest ilość wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie wody na dnie zbiornika.

Dystrybucja wody: Grawitacyjnie utworzone ciśnienie umożliwia dystrybucję wody do okolicznych obszarów poprzez rury wodociągowe. Woda spływa z zbiornika na wysokości do miejsc docelowych, takich jak domy, przemysł, czy inne miejsca potrzebujące dostaw wody.

Stabilizacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia wody w rurach wodociągowych, niezależnie od zmian w zużyciu wody.

Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie grawitacji do utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jest to skuteczny sposób zapewnienia dostaw wody do okolicznych obszarów bez konieczności stosowania ciśnienia generowanego za pomocą pomp.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie