Giżycko - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Giżycku to zbudowana w 1900 roku neogotycka wieża ciśnień z czerwonej cegły. Znajduje się przy ulicy Warszawskiej 37 w Giżycku, na wzgórzu obok skrzyżowania ulicy Warszawskiej z Wodociągową i Bohaterów Westerplatte.

Giżycko - wieża ciśnień
Giżycko - wieża ciśnień / @ Monocyt

Wieża ma wysokość 25,5 metra i składa się z sześciu kondygnacji. W przyziemiu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 200 m3. Na wyższych kondygnacjach znajdują się tarasy widokowe, z których roztaczają się panoramiczne widoki na Giżycko i okolice.

Wieża ciśnień w Giżycku jest udostępniona turystom. Na wieżę można wjechać windą lub wejść po schodach. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, jezior i lasów.

Wieża ciśnień w Giżycku jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Jest to również popularny punkt widokowy i atrakcja turystyczna.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody i tworzenia ciśnienia w systemach wodociągowych. Jej zasada działania opiera się na prostym mechanizmie grawitacyjnym.

Zasilanie wodą: Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczana na terenie podwyższonym, co umożliwia swobodny przepływ wody do niej. Woda jest dostarczana do wieży z pobliskiego źródła wodnego lub z systemu wodociągowego.

Magazynowanie wody: Woda, która dociera do wieży, jest gromadzona w jej zbiorniku. Zbiornik jest zwykle umieszczony na szczycie konstrukcji, co umożliwia swobodny przepływ wody w dół, wykorzystując grawitację.

Tworzenie ciśnienia: Wysokość wieży oraz woda zgromadzona w jej zbiorniku generują ciśnienie hydrostatyczne. Im wyżej położony zbiornik, tym większe ciśnienie jest generowane. Ciśnienie to jest wykorzystywane do napędzania wody przez system wodociągowy.

Dystrybucja wody: Ciśnienie wytwarzane przez wieżę ciśnień pozwala na dystrybucję wody do różnych miejsc w systemie wodociągowym, takich jak domy, firmy czy instytucje. Woda płynie z wieży ciśnień do sieci rur w miarę potrzeb, zgodnie z zasadą, że woda zawsze płynie od obszarów o wyższym ciśnieniu do obszarów o niższym ciśnieniu.

Regularne uzupełnianie: Aby utrzymać ciągłość dostarczania wody przez wieżę ciśnień, zbiornik musi regularnie być uzupełniany wodą z odpowiedniego źródła, tak aby zawsze była zapas wody do wykorzystania w systemie wodociągowym.

Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień zapewniają stabilne ciśnienie w systemach wodociągowych, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody do użytkowników na różnych poziomach terenu. Ich zasada działania opiera się na prostym, ale skutecznym wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia wodnego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie