Gołdap - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Gołdapi to zbudowana w 1905 roku wieża ciśnień o konstrukcji stalowej. Znajduje się przy ulicy Ignacego Paderewskiego w Gołdapi, w pobliżu ulicy Suwalskiej. 

Gołdap - wieża ciśnień
Gołdap - wieża ciśnień / @ Ludwik Schneider

Wieża ma wysokość 46,5 metra i posiada 7 kondygnacji. W przyziemiu znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 300 m3. Na wyższych kondygnacjach znajdują się tarasy widokowe, z których roztaczają się panoramiczne widoki na Gołdap i okolice.

Wieża ciśnień w Gołdapi jest udostępniona turystom. Na wieżę można wjechać windą lub wejść po schodach. Na szczycie wieży znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta, jezior i lasów. Wieża ciśnień w Gołdapi jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Jest to również popularny punkt widokowy i atrakcja turystyczna.

W 1991 roku wieża ciśnień w Gołdapi została wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego. Obecnie wieża ciśnień w Gołdapi jest własnością prywatną. W 2017 roku wieża przeszła gruntowny remont, po którym została udostępniona turystom.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to budowla, która służyła (i w niektórych miejscach nadal służy) do gromadzenia wody i tworzenia ciśnienia potrzebnego do jej dystrybucji do mieszkańców miasta lub okolicy. Wieże ciśnień były szczególnie popularne w XIX i wczesnym XX wieku, gdyż umożliwiały utrzymanie stałego ciśnienia w wodociągach, co było kluczowe dla funkcjonowania systemów wodociągowych.

Typowa wieża ciśnień składa się z dwóch głównych części: zbiornika wody umieszczonego na wysokiej konstrukcji wieży oraz pomieszczenia technicznego lub platformy na szczycie, gdzie znajdują się mechanizmy regulujące przepływ wody i monitorujące ciśnienie.

Wieża ciśnień była (i nadal jest w niektórych przypadkach) ważnym elementem infrastruktury miejskiej, pomagając w zapewnieniu stabilnego dostępu do wody pitnej dla mieszkańców oraz w działaniach przeciwpożarowych. W niektórych miejscach wieże ciśnień stały się również symbolami miast lub regionów. Obecnie wiele z tych historycznych wież zostało odrestaurowanych lub zaadaptowanych na inne cele, takie jak obiekty turystyczne, restauracje czy muzea. 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie