Górowo Iławeckie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Górowie Iławeckim Jest to murowana wieża o ośmiobocznym rzucie, wzniesiona w 1912 roku. Znajduje się tuż obok nieczynnej stacji kolejowej. Posiada trzy kondygnacje i jest wysoka na 24 metry. Zbiornik na wodę ma pojemność 100 m3.

Górowo Iławeckie - wieża ciśnień
Górowo Iławeckie - wieża ciśnień / @ Adam Kliczek

Wieża ciśnień w Górowie Iławeckim jest wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

Oto jeszcze kilka informacji na jej temat:


  • Wieża została wybudowana z czerwonej cegły.
  • Posiada gzymsy i pilastry, które zdobią elewację.
  • Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę.
  • Wieża jest nieużytkowana od 1998 roku.

Obecnie wieża ciśnień w Górowie Iławeckim jest własnością prywatną. Jest wystawiona na sprzedaż.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, jest konstrukcją używaną do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Zasady jej działania są dość proste:

Zbieranie i przechowywanie wody: Wieże ciśnień zbierają wodę z systemu wodociągowego, który dostarcza wodę z ujęć wodnych lub zakładów uzdatniania. Woda ta jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży.

Zachowanie ciśnienia: Ciśnienie wody w systemie wodociągowym jest utrzymywane poprzez wysokość wieży. Woda w zbiorniku na szczycie wieży wywiera ciśnienie na sieć wodociągową poniżej. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

Wyrównywanie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają wyrównywać wahania ciśnienia w sieci wodociągowej, które mogą być spowodowane różnicami w zużyciu wody przez użytkowników lub zmianami w wysokości terenu.

Awaryjne źródło wody: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę awaryjnego źródła wody w przypadku przerw w dostawie wody lub nagłych potrzeb związanych z gaszeniem pożarów.

Monitorowanie poziomu wody: Aby utrzymać odpowiedni poziom wody w zbiorniku na szczycie wieży, wieże ciśnień są wyposażone w systemy monitorowania poziomu wody i automatyczne napełnianie zbiornika wodą, gdy poziom ten spada poniżej ustalonego poziomu.

Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień działają na zasadzie wykorzystania grawitacji do utrzymania ciśnienia wody w sieci wodociągowej i zapewnienia ciągłej dostawy wody do użytkowników.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie