Gostynin - wieża ciśnień

 Wieża ma wysokość 30 metrów i jest wykonana z żelbetu. Składa się z trzonu i zbiornika na szczycie, który ma pojemność 250 m3. Wieża nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych, ale jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

Gostynin - wieża ciśnień
Gostynin - wieża ciśnień / @ MOs810

Obecnie wieża ciśnień w Gostyninie jest własnością prywatną. W 2022 roku rozpoczęły się prace remontowe, których celem jest przekształcenie wieży w obiekt edukacyjno-kulturalny. Po zakończeniu remontu w wieży ma się znajdować punkt widokowy, kawiarnia oraz przestrzeń wystawiennicza.

Zasady działania wieży ciśnień w Gostyniu :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do utrzymania ciśnienia wody w sieci. Główną funkcją wieży ciśnień jest przechowywanie wody na odpowiedniej wysokości, co umożliwia utrzymanie ciśnienia wody w rurach wodociągowych przez zasadę hydrostatyczną.

Główne elementy wieży ciśnień to:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień posiada zazwyczaj duży zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie lub wewnątrz konstrukcji. Zbiornik ten gromadzi wodę, która może być dostarczana przez rurociągi, pompy wodne lub naturalne źródła.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na dno zbiornika, znane jako ciśnienie hydrostatyczne. Im wyższa jest wieża i im większa jest ilość wody w zbiorniku, tym większe jest ciśnienie wody w rurach wodociągowych.


Rury wodociągowe: Zbiornik wieży ciśnień jest połączony z siecią rur wodociągowych, które prowadzą do różnych miejsc docelowych, takich jak domy, przemysł czy inne miejsca potrzebujące dostawy wody.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które pomagają w utrzymaniu stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. To zapewnia równomierne dostawy wody nawet przy zmieniającym się zapotrzebowaniu.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodnej, zapewniającą nieprzerwane dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu do różnych obszarów. Jej działanie opiera się na zasadach fizycznych związanych z ciśnieniem wody oraz zasadzie grawitacji.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie