Grójec - wieża ciśnień

 Zbiornik wodociągowy w Grójcu to murowana wieża ciśnień z 1943 roku. Znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 69A w Grójcu, w województwie mazowieckim, w Polsce. 

Grójec - wieża ciśnień
Grójec - wieża ciśnień / @ Rafał T

Wieża ma wysokość 28 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Jest to obiekt o konstrukcji ceglanej, z żelbetowym zbiornikiem na wodę. Elewacja wieży jest ozdobiona gzymsami i pilastrami. Wieża ciśnień w Grójcu jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pod numerem A-1165 z dnia 15 grudnia 1992 roku. Wieża ciśnień w Grójcu jest charakterystycznym punktem miasta i stanowi ważny element jego historii.

Zasady działania wieży ciśnień w Grójcu :

Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodną, to konstrukcja używana do przechowywania wody, zazwyczaj w celu dostarczania ciśnienia wodociągowego dla domów, firm i innych budynków. Zasady działania wieży ciśnień są dość proste:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma duży zbiornik na wodę umieszczony na wysokiej konstrukcji, co pozwala na gromadzenie większej ilości wody.

Wydzielanie ciśnienia: Woda znajdująca się w zbiorniku wieży ciśnień jest pod ciśnieniem, ponieważ woda znajdująca się na górze wywiera siłę na wodę znajdującą się poniżej. Im wyżej jest zbiornik, tym większe jest ciśnienie.

Dostarczanie wody: Kiedy ktoś w okolicy potrzebuje wody, otwiera się zawory, które pozwalają wodzie spływać z wieży ciśnień. Grawitacja sprawia, że woda opuszcza zbiornik pod wysokim ciśnieniem i płynie przez rury do miejsca, gdzie jest potrzebna.

Równoważenie poziomu wody: Kiedy woda opuszcza zbiornik, poziom wody w nim spada. Aby zachować równowagę, do zbiornika musi być doprowadzana nowa woda. W tym celu wieże ciśnień są podłączone do sieci wodociągowej.

Podsumowując, zasada działania wieży ciśnień polega na magazynowaniu wody na wysokości, aby wytworzyć naturalne ciśnienie, które napędza przepływ wody przez sieć wodociągową, dostarczając ją tam, gdzie jest potrzebna.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie