Iława - wieża ciśnień

 W Iławie zachowały się do dnia dzisiejszego dwie wieże ciśnień :

Pierwsza znajduje się przy ulicy Dworcowej. Została zbudowana w 1915 roku i ma wysokość 32 metrów. Jest to ceglana wieża na planie koła, z elementami neogotyckimi. W 1987 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków. 

Iława - wieża ciśnień
Iława - wieża ciśnień / @ Panek

Druga wieża ciśnień znajduje się przy ulicy 1 Maja. Została zbudowana w 1905 roku i ma wysokość 27 metrów. Jest to również ceglana wieża na planie koła, ale ma prostszą formę. Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków. Obie wieże ciśnień są charakterystycznymi punktami widokowymi Iławy. Z ich szczytów roztaczają się piękne panoramy miasta i okolic.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, jest konstrukcją służącą do magazynowania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Zasady jej działania są dość proste:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień jest zwykle umieszczona na wystarczająco wysokiej konstrukcji, aby grawitacyjnie utrzymać wodę w swoim zbiorniku. Woda jest pompowana do zbiornika, gdy jest dostępna, na przykład w godzinach o niskim zapotrzebowaniu na wodę, a następnie grawitacyjnie rozprowadzana, gdy jest potrzebna, na przykład w godzinach szczytu.

Zachowanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu wody na wysokości, wieża ciśnień generuje ciśnienie, które można wykorzystać do zasilania wodą domów, przedsiębiorstw i innych budynków. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień działa również jako regulator ciśnienia w systemie wodociągowym. Gdy ciśnienie w sieci jest zbyt wysokie, nadmiar wody jest magazynowany w zbiorniku wieży, a gdy jest zbyt niskie, woda jest uwalniana z zbiornika, aby wyrównać ciśnienie.

Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Dzięki magazynowaniu wody i regulacji ciśnienia, wieże ciśnień pomagają zapewnić ciągłość dostawy wody nawet w przypadku awarii pomp lub innych zakłóceń w systemie wodociągowym.

Konserwacja: Regularna konserwacja wieży ciśnień, w tym czyszczenie zbiornika i inspekcje strukturalne, jest kluczowa dla utrzymania jej sprawności i bezpieczeństwa działania.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, pomagającą zapewnić skuteczną dystrybucję wody pitnej w społecznościach na całym świecie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie