Jędrzejów - wieża ciśnień

 W Jędrzejowie są dwie wieże ciśnień:


Miejska wieża ciśnień


Znajduje się przy ulicy Przemysłowej. Została wybudowana w 1928 roku na potrzeby wodociągów miejskich. Wieża ma wysokość 38 metrów i jest jedną z najwyższych tego typu konstrukcji w województwie świętokrzyskim. Zbiornik na szczycie wieży ma pojemność 100 m³.


Kolejowa wieża ciśnień


Znajduje się przy ulicy 1 Maja, w pobliżu stacji kolejowej Jędrzejów. Została wybudowana w 1937 roku na potrzeby kolei. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest nieczynna od 2009 roku.


Ciekawostki :


  • Miejska wieża ciśnień w Jędrzejowie jest wpisana do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego.
  • W 2018 roku na wieży zainstalowano iluminację świetlną.
  • Kolejowa wieża ciśnień w Jędrzejowie jest popularnym miejscem wśród miłośników fotografii.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to budowla, która służyła jako część systemu wodociągowego do dostarczania wody do miast i miasteczek, zwłaszcza w XIX i wczesnej XX wieku. Jej główną funkcją było utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej poprzez przechowywanie wody w zbiorniku umieszczonym na wysokiej konstrukcji wieży.

Typowa wieża ciśnień składa się z wysokiej stalowej lub żelbetowej konstrukcji wieży z zbiornikiem na wodę na górze lub wewnątrz. Woda była pompowana do zbiornika, a grawitacja sprawiała, że woda ta miała wystarczające ciśnienie, aby zasilić domy, firmy i instytucje wodą pitną oraz wodę do użytku domowego i przemysłowego.

Wieża ciśnień była ważnym elementem infrastruktury miejskiej, pomagając zapewnić dostęp do czystej wody pitnej i umożliwiając rozwój miast poprzez zapewnienie niezbędnych zasobów wodnych. W dzisiejszych czasach wieże ciśnień często są zachowywane jako elementy zabytkowe lub historyczne, choć ich pierwotna funkcja może być zastępowana nowoczesnymi metodami dostarczania wody.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie