Jeziorany - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Jezioranach to zbudowana w 1905 roku wodociągowa wieża ciśnień. Znajduje się przy ulicy Mickiewicza, w pobliżu skrzyżowania z ulicą 1 Maja.

Charakterystyka:

  • Wysokość: 30 metrów
Wygląd:

  • Cylindryczny trzon
  • Zwieńczenie w kształcie stożka
  • Elewacja zdobiona gzymsami i pilastrami
  • Duża liczba okien, wzmocniona sklamrowaniami

Funkcja:

  • Zaopatrywanie w wodę Jezioran
  • Obecnie nieczynna, ale zabezpieczona i udostępniona do zwiedzania (w sezonie letnim)

Ciekawostki:

  • Wieża ciśnień w Jezioranach jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji na Warmii.
  • Z jej szczytu roztacza się panoramiczny widok na Jeziorany i okolicę.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to konstrukcja używana do magazynowania wody pitnej oraz utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Jest to zazwyczaj wysoka wieża z zbiornikiem wody na jej szczycie. Funkcje wieży ciśnień obejmują:

Magazynowanie wody: Wieże ciśnień są wyposażone w duże zbiorniki, które mogą przechowywać duże ilości wody. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zapotrzebowania na wodę, a następnie uwalniana z powrotem do systemu wodociągowego, gdy jest potrzebna.

Zachowanie ciśnienia: Umieszczenie zbiornika na dużej wysokości pozwala na generowanie ciśnienia hydrostatycznego, które zapewnia odpowiedni przepływ wody do domów, przedsiębiorstw i innych budynków. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pełnią również rolę wyrównywania ciśnienia w systemie wodociągowym. Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, nadmiar wody jest magazynowany w zbiorniku, a gdy jest zbyt niskie, woda jest uwalniana, aby wyrównać ciśnienie.

Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień pomagają zapewnić stałą dostawę wody nawet w przypadku awarii pomp lub innych zakłóceń w systemie wodociągowym.

Konserwacja: Regularne inspekcje i konserwacja wieży ciśnień są kluczowe dla zapewnienia jej sprawności i bezpieczeństwa.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie teren ma nieregularny układ terenowy, co może sprawić trudności w utrzymaniu równomiernego ciśnienia wody w sieci wodociągowej.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie