Kętrzyn - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Kętrzynie to zbudowana w 1902 roku wodociągowa wieża ciśnień. Znajduje się przy ulicy Sikorskiego, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Moniuszki.

Kętrzyn - wieża ciśnień
Kętrzyn - wieża ciśnień / @ Andrzej Miecznik

Charakterystyka:

  • Wysokość: 35 metrów

Wygląd:

  • Kwadratowy trzon z czerwonej cegły
  • Zwieńczenie w kształcie kopuły z dekoracyjnym wywietrznikiem
  • Elewacja zdobiona gzymsami i pilastrami
  • Duża liczba okien

Funkcja:

  • Zaopatrywanie w wodę Kętrzyna
  • Obecnie nieczynna, ale zabezpieczona

Ciekawostki:

  • Wieża ciśnień w Kętrzynie jest jednym z symboli miasta.
  • Jest to popularny punkt widokowy na Kętrzyn i okolicę.

Wieża jest w dobrym stanie technicznym i planowane jest jej wyremontowanie i udostępnienie do zwiedzania.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana do magazynowania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Składa się z wysokiej wieży lub słupa, na szczycie którego znajduje się zbiornik wody. Główne funkcje wieży ciśnień obejmują:

Magazynowanie wody: Wieże ciśnień posiadają duże zbiorniki, które mogą przechowywać znaczne ilości wody pitnej. Woda jest pompowana do zbiornika w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy, a następnie jest wypuszczana do sieci wodociągowej w okresach większego zapotrzebowania.

Utrzymywanie ciśnienia: Umieszczenie zbiornika na znacznej wysokości generuje ciśnienie hydrostatyczne, które napędza wodę przez sieć wodociągową do domów, firm i innych budynków. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym. Gdy ciśnienie jest zbyt wysokie, nadmiar wody jest magazynowany w zbiorniku, a gdy jest zbyt niskie, woda jest uwalniana w celu wyrównania ciśnienia.

Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieże ciśnień pomagają zapewnić ciągłość dostaw wody nawet w przypadku awarii pomp lub innych zakłóceń w systemie wodociągowym.

Konserwacja: Regularne inspekcje i konserwacja wieży ciśnień są kluczowe dla utrzymania jej sprawności i bezpieczeństwa.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia niezawodne dostawy wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie