Końskie - wieża ciśnień

 W Końskich są dwie wieże ciśnień:

Końskie - wieża ciśnień
Końskie - wieża ciśnień / @ Adam Chamczyk

Miejska wieża ciśnień w Końskich


Znajduje się przy ulicy Gimnazjalnej. Została wybudowana w 1926 roku. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest wykonana z cegły. W 2019 roku wieża przeszła gruntowny remont, podczas którego m.in. wyremontowano elewację, wymieniono dach i stropy, a także zainstalowano nową iluminację świetlną.


Kolejowa wieża ciśnień w Końskich


Znajduje się przy ulicy 1 Maja, w pobliżu stacji kolejowej Końskie. Została wybudowana w 1928 roku. Wieża ma wysokość 40 metrów i jest wykonana z cegły. Wieża jest nadal w użyciu i służy do zasilania wodą pociągów.


Ciekawostki


Miejska wieża ciśnień w Końskich jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji w województwie świętokrzyskim.

Wieża jest udostępniona dla zwiedzających. Z tarasu widokowego roztacza się panoramiczny widok na Końskie i okolice.

Kolejowa wieża ciśnień w Końskich jest jedną z najwyższych tego typu konstrukcji w województwie świętokrzyskim.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego oraz zasady działania hydraulicznego. Oto główne aspekty zasad działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma za zadanie gromadzenie wody w swoim zbiorniku, który jest umieszczony na jej szczycie. Woda ta jest dostarczana z lokalnego systemu zaopatrzenia w wodę, który może być zasilany przez różne źródła, takie jak ujęcia wód gruntowych, rzeki czy zbiorniki retencyjne.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na dół ze względu na siłę grawitacji. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne generowane przez wodę.


Stabilizacja ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki temu, gdy zapotrzebowanie na wodę zmienia się w ciągu dnia, wieża może zapewnić wystarczające ciśnienie, aby woda mogła być dostarczana do odbiorców bez względu na wahania w zużyciu.


Dystrybucja wody: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień jest dostarczana do użytkowników za pośrednictwem rurociągów w systemie kanalizacyjnym. Ciśnienie hydrostatyczne generowane przez wieżę umożliwia przepływ wody przez rurociągi do odbiorców.


Równoważenie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają również w równoważeniu ciśnienia w systemie wodociągowym, co pozwala uniknąć problemów związanych z zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem, takich jak niewłaściwe działanie urządzeń sanitarnych czy awarie w systemie.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Regularna konserwacja i inspekcje techniczne są niezbędne, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne działanie wieży ciśnień. Wymagane są także środki bezpieczeństwa, takie jak barierki czy systemy zapobiegające dostępowi osób nieuprawnionych.


Poprzez wykorzystanie zasad działania opartych na ciśnieniu hydrostatycznym, wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, które pomagają w zapewnieniu stabilnych i niezawodnych dostaw wody dla społeczności, której służą.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie