Konstancin - Jeziorna - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Konstancinie-Jeziornie to neogotycka wieża ciśnień z 1899 roku. Znajduje się u zbiegu ulic Żeromskiego i Sienkiewicza w Konstancinie-Jeziornie, w województwie mazowieckim, w Polsce.

Konstancin - Jeziorna - wieża ciśnień
Konstancin - Jeziorna - wieża ciśnień / @ Albertyanks

Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Jest to obiekt o konstrukcji ceglanej, z żeliwnym zbiornikiem na wodę. Elewacja wieży jest ozdobiona gzymsami, maswerkami i blendami. Wieża ciśnień w Konstancinie-Jeziornie jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pod numerem A-1280 z dnia 31 grudnia 1992 roku. Wieża ciśnień w Konstancinie-Jeziornie jest charakterystycznym punktem miasta i stanowi ważny element jego historii. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniana zwiedzającym.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to wysoka konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Istnieje wiele różnych rodzajów wież ciśnień, ale ich zasada działania jest podobna. Oto główne elementy i zasady działania typowej wieży ciśnień:

Zbiornik wodny: Głównym elementem wieży ciśnień jest zbiornik wodny umieszczony na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal czy tworzywo sztuczne, i ma zdolność przechowywania dużej ilości wody.

Podtrzymywanie ciśnienia: Dzięki umiejscowieniu zbiornika na znacznej wysokości wieża ciśnień tworzy naturalne ciśnienie hydrostatyczne. Woda w zbiorniku wywiera nacisk na dolne partie systemu wodociągowego, co zapewnia odpowiednie ciśnienie wody w rurach i umożliwia jej przepływ do domów, firm itp.


Równoważenie poziomu wody: Kiedy woda jest pobierana z wieży ciśnień, poziom wody w zbiorniku spada. Aby utrzymać stabilny poziom wody i ciśnienie w systemie, do zbiornika musi być dostarczana nowa woda. Jest to zazwyczaj zapewniane przez podłączenie wieży ciśnień do sieci wodociągowej.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień pomagają w zapewnieniu ciągłości dostaw wody, szczególnie w sytuacjach awaryjnych, gdy normalne źródła wody mogą być niedostępne lub ograniczone. Ich zdolność do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia pozwala na równomierne zaopatrywanie w wodę nawet w przypadku awarii w sieci wodociągowej.


W skrócie, wieża ciśnień pełni funkcję magazynu wody oraz utrzymuje ciśnienie w systemie wodociągowym poprzez wykorzystanie grawitacji. Jest to istotny element infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu nieprzerwanego dostępu do wody pitnej dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie