Krasne - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Krasnem to neogotycka wieża ciśnień z 1885 roku. Znajduje się na terenie parku w Krasnem, w województwie mazowieckim, w Polsce. Wieża ma wysokość 37 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Jest to obiekt o konstrukcji ceglanej, z żeliwnym zbiornikiem na wodę. Elewacja wieży jest ozdobiona gzymsami, maswerkami i blendami.


Wieża ciśnień w Krasnem jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pod numerem A-1144 z dnia 30 grudnia 1992 roku. Wieża ciśnień w Krasnem jest charakterystycznym punktem okolicy i stanowi ważny element jej historii. Obecnie jest własnością gminy Krasne i jest udostępniana zwiedzającym.

Dodatkowe informacje:


  • Wieża ciśnień w Krasnem została zaprojektowana przez polskiego architekta Władysława Marconiego.
  • Wieża pierwotnie służyła do zaopatrywania w wodę folwarku w Krasnem.
  • W latach 1933-1990 w wieży mieściło się muzeum Marcelego Nowotki, działacza komunistycznego.
  • Obecnie w wieży mieści się siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Krasnem.

Zasady działania wieży ciśnień w Krasnym :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to konstrukcja zaprojektowana do przechowywania wody i utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne cechy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień posiadają duży zbiornik na wodę umieszczony na szczycie wysokiej konstrukcji. Zbiornik ten może mieć różne kształty i wielkości w zależności od potrzeb danej lokalizacji i ilości wymaganej wody.


Zasada działania: Woda jest pompowana do zbiornika na wodę w wieży ciśnień, zwykle wtedy, gdy zużycie wody jest niskie, na przykład w nocy. Grawitacja powoduje, że woda w zbiorniku wywiera ciśnienie na wodę znajdującą się w rurach poniżej wieży ciśnień. Woda opuszcza zbiornik i płynie do domów, firm i innych budynków, korzystając z zasady grawitacji i ciśnienia hydrostatycznego.


Zachowanie ciśnienia: Wieża ciśnień utrzymuje ciśnienie w systemie wodociągowym, co zapewnia równomierne i stabilne dostawy wody do użytkowników. Dzięki temu, gdy ktoś otwiera kran, woda płynie z odpowiednim ciśnieniem.


Zapewnienie dostępu do wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień są również istotne w przypadku awaryjnych sytuacji, takich jak pożary. W sytuacjach, gdy normalne ciśnienie wody może być niewystarczające, wieże ciśnień mogą zapewnić dodatkową ilość wody pod odpowiednim ciśnieniem, co ułatwia działania ratownicze.


Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu nieprzerwanego dostępu do wody pitnej oraz zapewnia ochronę przed sytuacjami kryzysowymi, takimi jak awarie lub pożary.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie