Leszno - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lesznie to neogotycka wieża ciśnień z 1900 roku. Znajduje się przy ulicy 17 Stycznia w Lesznie, w województwie wielkopolskim, w Polsce.

Leszno - wieża ciśnień
Leszno - wieża ciśnień / @ Mieczysaw

Wieża ma wysokość 36 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Jest to obiekt o konstrukcji ceglanej, z żeliwnym zbiornikiem na wodę. Elewacja wieży jest ozdobiona gzymsami, maswerkami i blendami.

Wieża ciśnień w Lesznie jest wpisana do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego pod numerem A-677 z dnia 28 grudnia 1992 roku. Wieża ciśnień w Lesznie jest charakterystycznym punktem miasta i stanowi ważny element jego historii. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniana zwiedzającym.

Dodatkowe informacje:


  • Wieża ciśnień w Lesznie została zaprojektowana przez niemieckiego architekta Hermanna Wiebego.
  • Wieża pierwotnie służyła do zaopatrywania w wodę miasta Leszno.
  • W latach 1970-1990 w wieży mieściła się restauracja.
  • Obecnie wieża jest wykorzystywana jako maszt telekomunikacyjny.
Zasady działania wieży ciśnień w Lesznie :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne elementy i zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik na wodę: Centralnym elementem wieży ciśnień jest zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Zbiornik może mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od potrzeb lokalnej społeczności oraz ilości wody, jaką ma przechowywać.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda w zbiorniku wywiera nacisk na wodę znajdującą się poniżej, co powoduje powstanie ciśnienia hydrostatycznego. Im wyższa wieża ciśnień i większy zbiornik, tym wyższe ciśnienie można osiągnąć.

Dostarczanie wody: Gdy woda jest potrzebna, zawory otwierają się, pozwalając wodzie opuszczać zbiornik i płynąć przez rury do odbiorców. Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu woda może być dostarczana do domów, firm i innych budynków zgodnie z zapotrzebowaniem.

Utrzymywanie ciśnienia: Aby utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym, wodę należy regularnie uzupełniać w zbiorniku wieży ciśnień. W tym celu wieża jest zazwyczaj połączona z siecią wodociągową, co umożliwia jej uzupełnianie z głównego źródła wody.

W skrócie, wieża ciśnień pełni funkcję magazynu wody oraz zapewnia ciśnienie potrzebne do dostarczania wody do lokalnych społeczności. Jest to kluczowy element infrastruktury wodociągowej, który pomaga w zapewnieniu nieprzerwanej dostawy wody pitnej oraz zapewnia odpowiednie ciśnienie wody dla różnych zastosowań.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie