Lidzbark Warmiński - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lidzbarku Warmińskim to zabytkowa budowla z 1912 roku. Znajduje się ona przy ulicy Szwoleżerów, w najwyższej części miasta. Wieża ma wysokość 40 metrów i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Lidzbarku Warmińskim.

Lidzbark Warmiński - wieża ciśnień
Lidzbark Warmiński - wieża ciśnień / @ Krzysztof Rakowski

Wieża ciśnień została wybudowana w celu zaopatrywania miasta w wodę. Zbiornik na wodę znajdował się na szczycie wieży i miał pojemność 200 metrów sześciennych. Wieża była wykorzystywana do 1992 roku, kiedy to została wyłączona z użytku. W 1996 roku wieża ciśnień została wpisana do rejestru zabytków. Obecnie jest ona własnością prywatną.

Wieża ciśnień w Lidzbarku Warmińskim jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej. Jest to również popularny punkt widokowy na miasto. Z wieży roztaczają się piękne widoki na Lidzbark Warmiński, okoliczne jeziora i lasy.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to struktura używana do przechowywania wody dla zaopatrzenia wodociągowego oraz do równomiernego dostarczania ciśnienia w sieci wodociągowej. Zasady jej działania mogą być różne, w zależności od konstrukcji i technologii stosowanej w danym systemie, ale ogólnie rzecz biorąc, działanie wieży ciśnień opiera się na zasadach fizyki płynów i grawitacji.

Oto kilka podstawowych zasad działania wieży ciśnień:

Zasada grawitacji: Woda gromadzona jest w wieży ciśnień na wysokości, co pozwala na wytworzenie ciśnienia wody w sieci wodociągowej poniżej wieży.

Zasada równej dystrybucji: Woda gromadzona w wieży ciśnień jest dostarczana do sieci wodociągowej za pośrednictwem rur, które są podłączone do dolnej części wieży. Dzięki temu woda jest równomiernie dystrybuowana w sieci, co zapewnia stałe ciśnienie na różnych wysokościach i odległościach od wieży.

Ciśnienie hydrostatyczne: Wysokość wieży ciśnień determinuje ciśnienie wody w sieci. Ciśnienie hydrostatyczne generowane jest przez masę wody znajdującej się w wieży, a jego wartość zależy od wysokości wieży oraz gęstości wody.

Zasada automatycznego regulowania: W niektórych systemach wieże ciśnień są wyposażone w automatyczne zawory lub pompy, które kontrolują dopływ wody do wieży w zależności od poziomu wody w niej zgromadzonej. Dzięki temu utrzymuje się stały poziom wody w wieży i stałe ciśnienie w sieci wodociągowej.

Bezpieczeństwo zapasów: Wieże ciśnień pełnią również rolę w zabezpieczeniu zapasów wody dla danej społeczności w przypadku awarii lub przerwania dostawy wody zewnętrznej. Zapas wody w wieży może wystarczyć na pewien czas, co jest istotne w przypadku nagłych sytuacji.

Podsumowując, wieża ciśnień działa głównie dzięki zasadzie grawitacji, umożliwiając równomierną dystrybucję wody i zapewniając stałe ciśnienie w sieci wodociągowej. Dodatkowo, wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne mechanizmy regulacyjne, które pomagają utrzymać stabilność i efektywność całego systemu.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie