Lipówki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Lipówkach to żelbetowa wieża ciśnień z 1928 roku. Znajduje się przy ulicy Spacerowej w Lipówkach, w województwie mazowieckim, w Polsce.


Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z sześciu kondygnacji. Jest to obiekt o konstrukcji żelbetowej, ze zbiornikiem na wodę o pojemności 100 m³. Elewacja wieży jest gładka i pozbawiona dekoracji. Wieża ciśnień w Lipówkach jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pod numerem A-1044 z dnia 25 listopada 1992 roku.

Wieża ciśnień w Lipówkach jest charakterystycznym punktem okolicy i stanowi ważny element jej historii. Obecnie jest własnością prywatną i nie jest udostępniana zwiedzającym.

Dodatkowe informacje:

  • Wieża ciśnień w Lipówkach została zaprojektowana przez polskiego inżyniera Stefana Bryłę.
  • Wieża pierwotnie służyła do zaopatrywania w wodę wsi Lipówki.
  • W latach 1970-1990 w wieży mieściła się stacja przekaźnikowa radiowo-telewizyjna.
  • Obecnie wieża jest wykorzystywana jako maszt telekomunikacyjny.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik na wodę umieszczony na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton lub tworzywa sztuczne, i ma zdolność pomieścić dużą ilość wody.

Zasada działania: Woda jest pompowana do zbiornika na wodę w wieży ciśnień, zazwyczaj wtedy, gdy zużycie wody jest niskie, na przykład w nocy. Grawitacja powoduje, że woda w zbiorniku wywiera nacisk na wodę znajdującą się poniżej, co generuje ciśnienie wodociągowe. Dzięki temu ciśnieniu woda może być dostarczana do domów, firm i innych budynków przez rury wodociągowe.

Utrzymanie ciśnienia: Aby utrzymać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym, zbiornik w wieży ciśnień musi być regularnie uzupełniany. Jest to zazwyczaj osiągane poprzez podłączenie wieży ciśnień do sieci wodociągowej, co umożliwia dopływ wody do zbiornika.

Zapewnienie dostawy wody w sytuacjach awaryjnych: Wieże ciśnień odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu ciągłości dostaw wody, szczególnie w sytuacjach awaryjnych, takich jak pożary lub przerwy w dostawie wody. Dzięki zbiornikowi na wodę i utrzymywaniu ciśnienia w systemie, wieże ciśnień mogą zapewnić dostawę wody nawet w trudnych warunkach.

W skrócie, wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który umożliwia przechowywanie wody i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym, co zapewnia nieprzerwane dostawy wody dla społeczności.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie