Małkinia Górna - wieża ciśnień

 Jest to typowa żelbetowa konstrukcja z lat 50. XX wieku. Jest to jedna z wielu takich wież na linii kolejowej Zielonka – Kuźnica Białostocka (dawna „kolej petersburska”). W przeszłości na stacji Małkinia znajdowały się jeszcze dwie inne wieże ciśnień (jedna całkowicie drewniana, druga z murowanym trzonem i drewnianą obudową zbiornika), ale nie zachowały się do naszych czasów.

Oto kilka innych informacji o wieży ciśnień w Małkini Górnej:


  • Wysokość: 36 metrów
  • Pojemność zbiornika: 500 m3
  • Obecny stan: nieczynna, ale w dobrym stanie
  • Właściciel: PKP Polskie Linie Kolejowe

Wieża ciśnień w Małkini Górnej jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej z połowy XX wieku. Jest to również ważny element historii kolei na Mazowszu.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są konstrukcjami używanymi do gromadzenia i dystrybucji wody pitnej. Ich działanie opiera się na prostych zasadach fizyki. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:


Zasada grawitacji: Woda wylewająca się z wieży ciśnień kieruje się zgodnie z siłą grawitacji. Im wyżej znajduje się woda w wieży, tym większe ciśnienie generuje, co pozwala na jej dystrybucję do niższych poziomów.


Zasada równoważenia ciśnień: Woda w wieży ciśnień tworzy ciśnienie hydrostatyczne, które jest równoważone przez ciśnienie atmosferyczne. Im wyżej znajduje się woda w wieży, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne, które jest mierzone w jednostkach ciśnienia, takich jak psi (funty na cal kwadratowy) lub bar.


Regulacja przepływu: Przy użyciu zaworów lub systemów pomiarowych można kontrolować przepływ wody z wieży ciśnień do systemu dystrybucji. Otwarcie zaworu na dole wieży pozwala na kontrolowany przepływ wody zgodnie z potrzebami.


Zasada przetaczania wody: Wieże ciśnień często są zasilane przez pompy, które pompują wodę do zbiornika na szczycie wieży. Woda jest przechowywana na szczycie, a następnie pod wpływem grawitacji przetaczana do systemu dystrybucji.


Bezpieczeństwo konstrukcji: Wieże ciśnień muszą być odpowiednio zaprojektowane, aby wytrzymać obciążenia wody oraz warunki atmosferyczne, takie jak wiatr i opady. Konstrukcje te są zwykle wzmocnione i regularnie poddawane inspekcjom w celu zapewnienia bezpieczeństwa.


Działanie wieży ciśnień opiera się więc na wykorzystaniu siły grawitacji do dystrybucji wody z miejsca o podwyższonym poziomie do obszarów o niższym poziomie, co umożliwia efektywną i niezawodną dostawę wody pitnej.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie