Miłakowo - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Miłakowie jest zabytkową wieżą ciśnień z XX wieku, zlokalizowaną w Miłakowie, w województwie warmińsko-mazurskim, w Polsce. Jest to murowana konstrukcja o wysokości około 30 metrów. Posiada zbiornik na wodę o pojemności około 100 metrów sześciennych. Wieża ciśnień służyła do zaopatrywania w wodę pobliskiego miasta Miłakowo.

Miłakowo - wieża ciśnień
Miłakowo - wieża ciśnień / @ Hydro

Wieża ciśnień w Miłakowie nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako zbiornik ciśnieniowy lub zbiornik wodny, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Główne elementy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik wodny: Najbardziej charakterystyczną częścią wieży ciśnień jest zbiornik, który może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton, lub tworzywa sztuczne. Zbiornik jest zaprojektowany tak, aby pomieścić określoną ilość wody.

Podstawy: Wieża ciśnień jest umieszczona na odpowiedniej podstawie, która zapewnia stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji.

Kolumna nośna: W przypadku wież zbiornikowych, zbiornik jest podtrzymywany przez kolumnę nośną, która może być wykonana z różnych materiałów i ma za zadanie utrzymać zbiornik na odpowiedniej wysokości.

Systemy doprowadzania i odprowadzania wody: Wieża ciśnień jest połączona z systemem wodociągowym za pomocą rur doprowadzających i odprowadzających wodę. Rury te umożliwiają dopływ wody do zbiornika oraz jej wypływ z niego.

Elementy regulacyjne: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w elementy regulacyjne, takie jak zawory, pompy lub automatyka, które pozwalają na kontrolę i regulację przepływu wody oraz ciśnienia w systemie.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającą stabilne ciśnienie wody, co umożliwia jej dystrybucję do różnych miejsc użytkowych, takich jak domy, biura, czy przemysłowe zakłady produkcyjne.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie