Morąg - wieża ciśnień

 Na zdjęciu widać wieżę ciśnień w Morągu, która jest zabytkiem z początku XX wieku. Jest to murowana konstrukcja o wysokości 40 metrów. Posiada zbiornik wodny o pojemności 200 metrów sześciennych. Wieża ciśnień służyła do zaopatrywania w wodę pobliskiego miasta Morąg.

Morąg - wieża ciśnień
Morąg - wieża ciśnień / @ Zala

Obecnie wieża ciśnień w Morągu jest niedostępna dla zwiedzających.

W Morągu znajduje się jeszcze jedna wieża ciśnień. Jest to mniejsza konstrukcja z 1906 roku, o wysokości 25 metrów. W przeszłości była ona wykorzystywana jako zbiornik rezerwowy. Obecnie jest prywatną własnością i nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień jest strukturą lub obiektem budowlanym używanym do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Jej głównym celem jest zapewnienie stałego i wystarczającego ciśnienia wody dla użytkowników w danej okolicy. Wieże ciśnień mogą być różnej wielkości i kształtu, ale zazwyczaj składają się z pionowego cylindrycznego zbiornika umieszczonego na wysokiej wieży lub maszcie. Istnieją również inne formy wież ciśnień, takie jak wieże stalowe, wieże zbiornikowe i inne konstrukcje, które służą temu samemu celowi.

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na grawitacji. Woda jest pompowana lub dostarczana do zbiornika w wieży, gdzie jest przechowywana. Dzięki swojej wysokości, woda w zbiorniku generuje odpowiednie ciśnienie, które pozwala na dystrybucję wody przez system wodociągowy do domów, firm i innych budynków w okolicy. Kiedy kran jest otwarty, woda spływa z zbiornika do sieci wodociągowej pod wpływem grawitacji, dostarczając wodę użytkownikom.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającą stabilne dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu, nawet w przypadku zmian w zapotrzebowaniu lub w przypadku awarii w systemie. Wspomaga również równomierne dostarczanie wody do różnych miejsc w danej okolicy.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie