Mrągowo - wieża ciśnień

 Mrągowo ma dwie wieże ciśnień. 

Pierwsza to współczesna wieża ciśnień o konstrukcji żelbetowej. Została ona wybudowana w latach 70. XX wieku. Ma wysokość 40 metrów i służy do zaopatrywania w wodę Mrągowa. Wieża ciśnień nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego dostarczania wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników na różnych wysokościach i w różnych lokalizacjach. Wieże ciśnień są często spotykane w miastach, miasteczkach i obszarach wiejskich.

Typowa wieża ciśnień składa się z:

Zbiornika wodnego: Zbiornik ten jest zazwyczaj umieszczony na szczycie konstrukcji i służy do przechowywania wody. Zbiorniki mogą mieć różne kształty i mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak beton, stal lub tworzywa sztuczne.

Konstrukcji nośnej: Konstrukcja nośna jest odpowiedzialna za utrzymanie zbiornika wody na odpowiedniej wysokości. Konstrukcje nośne mogą być wykonane z betonu, stali lub innych materiałów o odpowiedniej wytrzymałości.

Podstawy: Podstawy wieży ciśnień są zaprojektowane tak, aby utrzymać konstrukcję stabilną i zapewnić jej solidne oparcie na gruncie.

Systemów doprowadzania i odprowadzania wody: Wieża ciśnień jest połączona z systemem wodociągowym za pomocą rur doprowadzających i odprowadzających wodę. Rury te umożliwiają dopływ wody do zbiornika oraz jej wypływ z niego.

Elementów regulacyjnych: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w elementy regulacyjne, takie jak zawory, pompy lub systemy sterowania, które pozwalają na kontrolę i regulację przepływu wody oraz ciśnienia w systemie.

Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda jest pompowana lub dostarczana do zbiornika w wieży, gdzie jest przechowywana. Dzięki swojej wysokości, woda w zbiorniku generuje odpowiednie ciśnienie, które pozwala na dystrybucję wody przez system wodociągowy do użytkowników. Kiedy kran jest otwarty, woda spływa z zbiornika do sieci wodociągowej pod wpływem grawitacji, dostarczając wodę użytkownikom.


Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniając stabilne dostawy wody o odpowiednim ciśnieniu, nawet w przypadku zmian w zapotrzebowaniu lub w przypadku awarii w systemie. Pomaga również w równomiernym dostarczaniu wody do różnych miejsc w danej okolicy.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie