Mszczonów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Mszczonowie to murowana konstrukcja z lat 50. XX wieku. Znajduje się przy ulicy Towarowej, obok dworca kolejowego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.

Mszczonów - wieża ciśnień
Mszczonów - wieża ciśnień / @ Radosław Botev

Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z trzech części:


  • Podstawy, która jest masywną bryłą z cegły
  • Trzonu, który jest zwężającym się ku górze cylindrem
  • Głowicy, która jest przeszkloną kopułą

Wieża ciśnień była pierwotnie wykorzystywana do zapewniania odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta. Obecnie nie jest już wykorzystywana do tego celu, ale nadal jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu.

Oto kilka innych interesujących faktów na temat wieży ciśnień w Mszczonowie:


  • Wieża została wybudowana w 1956 roku.
  • Ma wysokość 30 metrów.
  • Wykonana jest z cegły.
  • Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.

Obecnie nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych, ale nadal jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu.

Wieża ciśnień w Mszczonowie jest ciekawym przykładem architektury przemysłowej z lat 50. XX wieku. Jest to również ważny element historii miasta.

Zasady działania wieży ciśnień

Wieża ciśnień jest konstrukcją inżynieryjną służącą do gromadzenia wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Jej działanie opiera się na zasadzie grawitacji oraz zasadach fizyki związanych z ciśnieniem cieczy.

Główne elementy działania wieży ciśnień to:

Zbieranie wody: Wieża ciśnień jest zwykle zlokalizowana na terenie, który umożliwia zbieranie wody opadowej lub z pobliskiego źródła.

Magazynowanie wody: Woda jest gromadzona w zbiorniku znajdującym się na szczycie wieży. Im wyżej zlokalizowany jest zbiornik, tym większe ciśnienie wody generowane jest w sieci.

Ciśnienie: Ciśnienie wody w sieci wodociągowej wynika z różnicy wysokości pomiędzy poziomem wody w zbiorniku a miejscami, do których jest ona dostarczana. Im wyższa wieża ciśnień, tym większe ciśnienie w sieci wodociągowej.

Równomierny dopływ wody: Wieża ciśnień pozwala na utrzymanie równomiernego dopływu wody do sieci, nawet gdy popyt na wodę w danym momencie jest zmieniający się.

Zapewnienie ciśnienia: Dzięki wieży ciśnień, ciśnienie w sieci wodociągowej pozostaje na odpowiednim poziomie, co umożliwia wygodne korzystanie z wody przez użytkowników, np. podczas kąpieli, mycia, itp.

Wieża ciśnień jest więc kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, który pozwala na skuteczne dostarczanie wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie