Nasielsk - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nasielsku to murowana konstrukcja zbudowana w 1924 roku. Znajduje się przy ulicy Dworcowej, obok dworca kolejowego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta.


Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z trzech części:


  • Podstawy, która jest masywną bryłą z cegły
  • Trzonu, który jest zwężającym się ku górze cylindrem
  • Głowicy, która jest ośmiobocznym hełmem

Wieża ciśnień była pierwotnie wykorzystywana do zapewniania odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta. Obecnie nie jest już wykorzystywana do tego celu, ale nadal jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu.

Oto kilka innych interesujących faktów na temat wieży ciśnień w Nasielsku:


  • Wieża została wybudowana w 1924 roku.
  • Ma wysokość 30 metrów.
  • Wykonana jest z cegły i betonu.
  • Została zaprojektowana przez znanych architektów Bronisława Brochowicza-Rogoyskiego i Romualda Millera.
  • Jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego.

Wieża ciśnień w Nasielsku to cenny przykład architektury przemysłowej z okresu międzywojennego. Jest to również ważny element historii miasta.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu różnicy wysokości wody, aby generować ciśnienie, które umożliwia przepływ wody przez system wodociągowy. Oto główne zasady działania wieży ciśnień:


Gromadzenie wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik, który gromadzi wodę. Woda ta może pochodzić z różnych źródeł, takich jak ujęcia wodne, deszczówki czy woda pompowana z innych zbiorników.


Różnica wysokości: Zbiornik umieszczony jest na odpowiednio dużej wysokości, co powoduje, że woda w nim zawarta ma potencjalną energię grawitacyjną. Im wyższa jest wieża ciśnień i zbiornik, tym większa jest różnica wysokości, co przekłada się na większe ciśnienie wody.


Ciśnienie wody: Dzięki różnicy wysokości, woda gromadząca się w zbiorniku wywiera ciśnienie na rurociągi podłączone do wieży. To ciśnienie umożliwia przepływ wody przez rurociągi i dystrybucję jej do różnych miejsc docelowych, na przykład do domów, firm czy urządzeń przeciwpożarowych.


Regulacja ciśnienia: Ciśnienie wody w systemie można regulować poprzez kontrolowanie wysokości zbiornika lub za pomocą urządzeń takich jak zawory i pompy. Regulacja ta pozwala dostosować ciśnienie do zmieniających się potrzeb i zapewnić optymalny przepływ wody w sieci wodociągowej.


Zabezpieczenia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne zabezpieczenia, takie jak systemy alarmowe, zapobiegające przeciążeniu czy przeciekaniu wody, co zapewnia bezpieczne i efektywne działanie systemu wodociągowego.


Działanie wieży ciśnień opiera się więc na wykorzystaniu potencjalnej energii grawitacyjnej wody do generowania ciśnienia, które umożliwia przepływ wody przez sieć wodociągową i dostarczanie jej do użytkowników.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie