Nidzica - wieża ciśnień

 Pierwsza to zabytkowa wieża ciśnień w Nidzicy, pochodzi z 1905 roku. Jest to murowana konstrukcja z cegły, o wysokości 36 metrów. Posiada zbiornik wodny o pojemności 100 metrów sześciennych. Wieża ciśnień jest wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

Nidzica - wieża ciśnień
Nidzica - wieża ciśnień / @ Dawid Galus

  • Obecnie wieża ciśnień jest niedostępna dla zwiedzających.

  • Druga to współczesna wieża ciśnień z lat 70. XX wieku.

Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 40 metrów. Służy do zaopatrywania w wodę Nidzicy. Wieża ciśnień nie jest udostępniona dla zwiedzających.

Dodatkowe informacje:

Zabytkowa wieża ciśnień w Nidzicy jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów miasta.

W 2014 roku wieża została wyremontowana.

Zasada działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu zasady grawitacji oraz zasady hydrostatyki. Oto główne zasady działania:

Grawitacja: Wieża ciśnień jest zazwyczaj umieszczona na znacznej wysokości, co umożliwia wytworzenie odpowiedniego ciśnienia wodnego w systemie. Grawitacja powoduje, że woda spływająca z wieży do instalacji wodociągowej posiada wystarczające ciśnienie, aby dostarczyć wodę do odbiorców. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.

Zasada hydrostatyki: Woda przechowywana w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na dno zbiornika i ścianki. Ciśnienie to jest proporcjonalne do głębokości zanurzenia wody w zbiorniku, zgodnie z zasadą hydrostatyki. Dlatego też umieszczenie zbiornika na odpowiedniej wysokości jest kluczowe dla utrzymania właściwego ciśnienia w systemie wodociągowym.

Zasady regulacji: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w różne mechanizmy regulacyjne, takie jak zawory, które kontrolują przepływ wody do zbiornika. Dzięki temu można kontrolować poziom wody w zbiorniku i utrzymywać stabilne ciśnienie w systemie wodociągowym, nawet w przypadku zmian w zapotrzebowaniu na wodę.

Uzupełnianie zbiornika: Aby zapewnić ciągłość dostaw wody, zbiornik w wieży ciśnień musi być regularnie uzupełniany. Woda jest pompowana lub dostarczana do zbiornika, aby utrzymać odpowiedni poziom wody i ciśnienia.

Działanie wieży ciśnień oparte jest na wykorzystaniu naturalnych sił, takich jak grawitacja i ciśnienie hydrostatyczne, aby zapewnić stabilną dostawę wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników w różnych lokalizacjach. Poprzez odpowiednie zarządzanie procesem uzupełniania zbiornika oraz regulacją przepływu wody, wieże ciśnień mogą efektywnie zapewniać wodę nawet w przypadku zmieniającego się zapotrzebowania.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie