Nowe Miasto Lubawskie - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Nowym Mieście Lubawskim to murowany obiekt o wysokości 40 metrów. Została wybudowana w 1912 roku i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Wieża posiada zbiornik wodny o pojemności 200 m3, który pierwotnie był wykorzystywany do zasilania w wodę miasta. Obecnie wieża nie jest już wykorzystywana do celów wodociągowych, ale jest udostępniona dla turystów. Z tarasu widokowego na szczycie wieży roztacza się piękny widok na Nowe Miasto Lubawskie i okolicę.


Wieża ciśnień w Nowym Mieście Lubawskim jest ciekawym obiektem historycznym i turystycznym. Warto odwiedzić to miejsce, aby podziwiać panoramę miasta i okolicy.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania i dostarczania wody do budynków oraz obszarów miejskich. Jej zasada działania opiera się na prostym mechanizmie grawitacyjnym i hydrodynamicznym. Oto kilka kluczowych zasad działania wieży ciśnień:

Zbieranie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę, zazwyczaj za pomocą rur lub kanałów, z ujęcia wodnego, studni lub systemu wodociągowego.

Przechowywanie wody: Woda gromadzona jest w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. Ten zbiornik jest wykonany z wodoodpornej i trwałej konstrukcji, często z metalu lub betonu.

Tworzenie ciśnienia: Grawitacja powoduje, że woda zbiornika w wieży ciśnień wywiera nacisk na rury wodociągowe, co powoduje, że woda jest dostarczana do budynków i instalacji w dół z użyciem ciśnienia hydrodynamicznego.

Zapewnienie ciśnienia: Im wyższa jest wieża ciśnień, tym większe jest ciśnienie wody, ponieważ zbiornik wodny na jej szczycie wywiera większą siłę grawitacyjną na wodę znajdującą się w rurach.

Regulacja ciśnienia: Ciśnienie wody w sieci można kontrolować za pomocą zaworów, pomp lub innych urządzeń regulacyjnych, które mogą być zainstalowane w sieci wodociągowej w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia w różnych częściach miasta lub budynków.

Zasilanie wodą w przypadku awarii: Wieże ciśnień są często wyposażone w systemy zapasowe, takie jak generatory lub pompy awaryjne, które mogą być używane do podtrzymywania dostaw wody w przypadku awarii lub przerw w dostawach zewnętrznych.

Monitorowanie i konserwacja: Regularne sprawdzanie stanu technicznego, konserwacja oraz utrzymanie czystości wieży ciśnień są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej i skutecznej dostawy wody.

Działanie wieży ciśnień opiera się więc głównie na wykorzystaniu grawitacji do generowania ciśnienia wodociągowego, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody wzdłuż sieci wodociągowej.


 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie