Olsztynek - wieża ciśnień

Zbudowana na początku XX wieku wieża ciśnień w Olsztynku jest imponującym zabytkiem. Zbiornik wieży zasilany był pompami ze studni głębinowej o głębokości 14,7 metra i dostarczał wodę mieszkańcom miasta do 1995 roku. 

Olsztynek - wieża ciśnień
Olsztynek - wieża ciśnień / @ Dawid Galus

Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, której głównym celem jest przechowywanie wody oraz utrzymanie ciśnienia w sieci wodociągowej. Jest często stosowana w systemach wodociągowych, aby zapewnić równomierne i stabilne dostarczanie wody do użytkowników na różnych poziomach terenu.

Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik wodny: Jest to pojemnik na wodę umieszczony na szczycie wieży. Zbiornik może przyjmować różne formy i być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton, czy tworzywa sztuczne. Jego rozmiar i pojemność zazwyczaj zależą od potrzeb obsługiwanego obszaru i liczby użytkowników.

Konstrukcja nośna: To struktura, która utrzymuje zbiornik wodny na odpowiedniej wysokości. Konstrukcja może być wykonana z różnych materiałów, takich jak stal, beton, czy stal nierdzewna, w zależności od warunków terenowych i obciążeń strukturalnych.

Rury doprowadzające wodę: Są to rury lub kanały, które dostarczają wodę do zbiornika wodnego. Woda ta może pochodzić z ujęć wodnych, studni, czy systemu wodociągowego.

Rury wyprowadzające wodę: Służą do przesyłania wody z zbiornika wodnego do sieci wodociągowej i dalej do użytkowników. Ciśnienie wody w sieci generowane jest dzięki grawitacji, działającej na wodę w zbiorniku.

Systemy regulacji ciśnienia: Mogą obejmować zawory, regulatory ciśnienia, a także w niektórych przypadkach pompy. Te elementy są używane do utrzymania stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej, niezależnie od poziomu wody w zbiorniku.

Wieża ciśnień jest szczególnie przydatna w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie naturalne ciśnienie wodociągowe może być niewystarczające dla obszarów położonych na wyższych terenach. Dzięki wieży ciśnień można równomiernie dostarczać wodę na różne poziomy terenu, co poprawia efektywność i dostępność wody dla społeczności.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie