Orneta - wieża ciśnień

W Ornecie znajdują się dwie wieże ciśnień:

  • Kolejowa wieża ciśnień w Ornecie
Została wybudowana na początku XX wieku. Jest to murowana konstrukcja z cegły na planie kwadratu z trzema kondygnacjami. Posiada zbiornik stalowy o pojemności 50 m3. Wieża ciśnień nie jest udostępniona zwiedzającym.

  • Wodociągowa wieża ciśnień w Ornecie
Została wybudowana w 1949 roku. Jest to żelbetowa konstrukcja na planie koła z jedną kondygnacją. Posiada zbiornik stalowy typu Intze o pojemności 160 m3. Wieża ciśnień nie jest udostępniona zwiedzającym.

Ciekawostki:

Kolejowa wieża ciśnień w Ornecie jest jedną z najstarszych wież ciśnień na Warmii i Mazurach.
Wodociągowa wieża ciśnień w Ornecie jest jedną z najwyższych wież ciśnień w województwie warmińsko-mazurskim.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się głównie na zjawisku grawitacji oraz hydrauliki. Główne kroki w procesie funkcjonowania wieży ciśnień są następujące:

Zbieranie wody: Wieża ciśnień pobiera wodę z zewnętrznego źródła, takiego jak ujęcie wodne, studnia lub sieć wodociągowa. Woda jest kierowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży za pomocą rur doprowadzających.

Przechowywanie wody: Woda gromadzona jest w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. Zbiornik ten jest zazwyczaj umieszczony na odpowiednio wysokiej konstrukcji, aby generować odpowiednie ciśnienie wodociągowe.

Tworzenie ciśnienia: Grawitacja powoduje, że woda w zbiorniku wywiera nacisk na wodę znajdującą się w rurach wodociągowych. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe jest ciśnienie wodociągowe generowane w rurach.

Dystrybucja wody: Woda jest dostarczana do sieci wodociągowej i dalej do odbiorców, takich jak budynki, domy czy instytucje. Ciśnienie wodociągowe generowane przez wieżę ciśnień umożliwia przepływ wody przez całą sieć wodociągową.

Regulacja ciśnienia: W przypadku konieczności regulacji ciśnienia, wieża ciśnień może być wyposażona w odpowiednie systemy, takie jak zawory, pompy czy regulatory ciśnienia. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie ciśnienia wodociągowego w celu dostosowania go do potrzeb użytkowników.

Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie grawitacji do generowania ciśnienia wodociągowego, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody przez całą sieć wodociągową. Większość wież ciśnień jest zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić stabilne i równomierne ciśnienie wodociągowe w całym obszarze obsługiwanym przez sieć.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie