Orzysz - wieża ciśnień

 W Orzyszu znajduje się jedna wieża ciśnień.


 • Kolejowa wieża ciśnień w Orzyszu

Została wybudowana w 1900 roku. Jest to murowana konstrukcja z cegły na planie koła z sześcioma kondygnacjami. Posiada zbiornik stalowy nitowany o pojemności 50 m3. Wieża ciśnień jest udostępniona zwiedzającym.

Ciekawostki:

 • Wieża ciśnień w Orzyszu jest jedną z najstarszych wież ciśnień na Mazurach.
 • Wieża ciśnień w Orzyszu jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Orzysza.
 • Z tarasu widokowego na szczycie wieży ciśnień roztacza się panorama Orzysza i okolic.
 • W wieży ciśnień mieści się również wystawa poświęcona historii Orzysza.
Dane techniczne:

 • Wysokość: 36 m
 • Średnica: 8 m
 • Pojemność zbiornika: 50 m3
 • Materiał: cegła
 • Kształt: okrągły
 • Kondygnacje: 6
Dojazd:

Wieża ciśnień znajduje się przy ulicy Kolejowej w Orzyszu. Dojazd samochodem jest możliwy od strony ulicy Dworcowej. W pobliżu wieży ciśnień znajduje się również parking.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, inaczej nazywana zbiornikiem ciśnień lub wieżą wodną, to konstrukcja inżynieryjna stosowana głównie w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie ciśnienia wody, które umożliwia jej przepływ z wysokiej pozycji (czyli zbiornika) do niższych punktów w sieci wodociągowej, takich jak budynki i domy.

Zasada działania wieży ciśnień jest stosunkowo prosta:

Przechowywanie wody: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik, który jest umieszczony na znacznej wysokości, co jest kluczowe dla generowania odpowiedniego ciśnienia. Woda jest gromadzona w tym zbiorniku, zwykle za pomocą rur doprowadzających z ujęć wody, studni lub innych źródeł.

Grawitacja: Dzięki umieszczeniu zbiornika na wysokiej wieży, woda w zbiorniku wywiera naturalne ciśnienie ziemskiej grawitacji na rury wodociągowe, co pozwala na przepływ wody w dół przez sieć wodociągową.

Równomierne dostarczanie wody: Ciśnienie wody w rurach wodociągowych jest utrzymywane dzięki grawitacji, co zapewnia równomierne dostarczanie wody do odbiorców na różnych poziomach terenu.

Regulacja ciśnienia: W niektórych przypadkach, aby dostosować ciśnienie wody do konkretnych potrzeb, mogą być stosowane dodatkowe mechanizmy, takie jak pompy lub zawory regulacyjne.

Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach o zróżnicowanej topografii, gdzie naturalne ciśnienie wody może być niewystarczające do zapewnienia równomiernego dostępu do wody na różnych wysokościach. Dzięki wieży ciśnień możliwe jest równomierne dostarczanie wody mieszkańcom i przedsiębiorstwom, co ma kluczowe znaczenie dla ich codziennego funkcjonowania.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie