Ostrołęka - wieża ciśnień

 W Ostrołęce są dwie wieże ciśnień:

Ostrołęka - wieża ciśnień
Ostrołęka - wieża ciśnień / @ Maria Weronika Kmoch

1. Kolejowa wieża ciśnień

Zbudowana w 1923 roku, jest to jedna z najstarszych wież ciśnień w Ostrołęce. Znajduje się przy ulicy Traugutta, w pobliżu dworca kolejowego. Jest to murowana konstrukcja o wysokości 30 metrów. Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków.

2. Wieża ciśnień na osiedlu Stacja

Zbudowana w 1947 roku, jest to młodsza z wież ciśnień w Ostrołęce. Znajduje się na osiedlu Stacja, w pobliżu ulicy Stacyjnej. Jest to żelbetowa konstrukcja o wysokości 32 metrów. Wieża nie jest wpisana do rejestru zabytków.

Obie wieże ciśnień są charakterystycznymi punktami Ostrołęki.

Kolejowa wieża ciśnień jest bardziej znana i popularna wśród mieszkańców. Jest to również bardziej okazała budowla. Wieża ciśnień na osiedlu Stacja jest mniej znana, ale nadal jest interesującym obiektem.

Oto kilka innych interesujących faktów na temat wież ciśnień w Ostrołęce:


  • Kolejowa wieża ciśnień była pierwotnie wykorzystywana do zaopatrywania w wodę parowozów. Obecnie nie jest już wykorzystywana do tego celu, ale nadal jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu.
  • Wieża ciśnień na osiedlu Stacja była pierwotnie wykorzystywana do zaopatrywania w wodę osiedla. Obecnie nie jest już wykorzystywana do tego celu, ale nadal jest ważnym elementem miejskiego krajobrazu.

Obie wieże ciśnień są dostępne dla zwiedzających.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, która ma na celu zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w systemach wodociągowych. Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie ciśnienia wody na odpowiednim poziomie, aby zapewnić skuteczną dystrybucję wody do różnych miejsc docelowych, takich jak domy, firmy, instytucje czy urządzenia przeciwpożarowe.


Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu potencjalnej energii grawitacyjnej wody. Woda jest gromadzona w zbiorniku umieszczonym na szczycie wieży. Dzięki różnicy wysokości pomiędzy poziomem wody w zbiorniku a miejscami docelowymi, woda wywiera ciśnienie na rurociągi i umożliwia jej przepływ przez system wodociągowy.


W przypadku spadku ciśnienia w systemie, na przykład w wyniku zwiększonego zużycia wody lub awarii, wieża ciśnień pełni rolę rezerwuaru, z którego można wypompować dodatkową wodę w celu przywrócenia odpowiedniego ciśnienia. Dzięki temu wieże ciśnień pomagają utrzymać ciśnienie wody na stabilnym poziomie, co jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej i niezawodnej dystrybucji wody w systemach wodociągowych.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie