Ostrowiec Świętokrzyski - wieża ciśnień

 W Ostrowcu Świętokrzyskim znajdują się dwie wieże ciśnień:

Ostrowiec Świętokrzyski - wieża ciśnień
Ostrowiec Świętokrzyski - wieża ciśnień / @ Nemo5576

Wieża ciśnień na terenie Huty Ostrowiec


Znajduje się przy ulicy Sandomierskiej. Została wybudowana w 1928 roku. Wieża ma wysokość 42 metry i jest wykonana z żelbetonu. Jest to jedna z najwyższych tego typu konstrukcji w województwie świętokrzyskim. Wieża jest nadal w użyciu i służy do zasilania wodą Huty Ostrowiec.


Wieża ciśnień na terenie Starego Zakładu


Znajduje się przy ulicy Sienkiewicza. Została wybudowana w 1958 roku. Wieża ma wysokość 30 metrów i jest wykonana z cegły. Wieża jest nieczynna od lat 90. XX wieku.


Ciekawostki


  • Wieża ciśnień na terenie Huty Ostrowiec jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Ostrowcu Świętokrzyskim.
  • W 2018 roku na wieży zainstalowano iluminację świetlną.
  • Wieża ciśnień na terenie Starego Zakładu jest popularnym miejscem wśród miłośników fotografii.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasada działania wieży ciśnień opiera się na wykorzystaniu ciśnienia hydrostatycznego, który jest generowany przez kolumnę wody znajdującą się w zbiorniku wieży. Główne zasady działania wieży ciśnień obejmują:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień ma za zadanie gromadzenie wody w swoim zbiorniku, który znajduje się na jej szczycie. Woda ta jest dostarczana z lokalnego systemu zaopatrzenia w wodę, który może być zasilany z różnych źródeł, takich jak ujęcia wód gruntowych, rzeki, czy zbiorniki retencyjne.

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na dół, co wynika z działania siły grawitacji. Im wyższa wieża, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne generowane przez kolumnę wody.

Stabilizacja ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie wodociągowym. Dzięki temu, gdy zapotrzebowanie na wodę zmienia się w ciągu dnia, wieża może zapewnić odpowiednie ciśnienie, aby woda mogła być równomiernie dostarczana do odbiorców, bez względu na wahania w zużyciu.

Równoważenie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają również w równoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej, co zapobiega problemom związanym z zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem, takim jak niewłaściwe działanie urządzeń sanitarnych lub awarie w systemie.

Dystrybucja wody: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień jest dostarczana do użytkowników za pośrednictwem rurociągów w systemie wodociągowym. Ciśnienie hydrostatyczne generowane przez kolumnę wody umożliwia przepływ wody przez rurociągi do odbiorców.

Bezpieczeństwo i konserwacja: Regularna konserwacja i inspekcje techniczne są niezbędne, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne działanie wieży ciśnień. Wymagane są także środki bezpieczeństwa, takie jak barierki czy systemy zapobiegające dostępowi osobom nieuprawnionym.

Poprzez wykorzystanie zasad działania opartych na ciśnieniu hydrostatycznym, wieże ciśnień są kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, które pomagają w zapewnieniu stabilnych i niezawodnych dostaw wody dla społeczności, której służą.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie