Parciaki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Parciakach-Stacji to zabytkowa wieża ciśnień z 1929 roku. Znajduje się na terenie dawnej stacji kolejowej Parciaki, w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, w gminie Jednorożec. 

Parciaki - wieża ciśnień / @ Maria Weronika Kmoch

Wieża jest murowana z cegły, na planie koła, o wysokości 30 metrów. Posiada żelbetowy zbiornik na wodę o pojemności 100 m3. Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem. Wieża ciśnień w Parciakach-Stacji jest wpisana do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pod numerem A-777 z dnia 26 listopada 1981 roku.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna wykorzystywana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto ogólne zasady działania wieży ciśnień:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę, która jest dostarczana przez sieć wodociągową lub źródła wodne (np. studnie, zbiorniki).


Regulacja ciśnienia: Woda gromadzona w wieży ciśnień tworzy kolumnę wodną, która zapewnia ciśnienie potrzebne do napędzania wody przez system wodociągowy. Im wyższa wieża ciśnień, tym większe ciśnienie wody.


Zapewnienie ciągłości dostawy wody: Wieża ciśnień działa jako rezerwuar, który umożliwia równomierne dostarczanie wody nawet w przypadku wahania zapotrzebowania na wodę w systemie. W chwilach, gdy zapotrzebowanie na wodę jest niskie (np. w nocy), wieża się napełnia. W przypadku zwiększonego zapotrzebowania (np. w godzinach szczytu), woda jest uwalniana z wieży, aby zaspokoić potrzeby użytkowników.


Zapobieganie awariom: Wieża ciśnień może zapobiegać awariom w systemie wodociągowym poprzez równomierne rozprowadzanie ciśnienia wody, co może zmniejszyć ryzyko przeciążeń lub przeciążeń hydraulicznych.


Zabezpieczenie przed przepływem wstecznym: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w zabezpieczenia przeciw przepływowe, które zapobiegają cofaniu się wody z systemu kanalizacyjnego do systemu wodociągowego.


Konserwacja i utrzymanie: Regularna konserwacja wieży ciśnień, w tym kontrola stanu technicznego i konserwacja urządzeń, jest kluczowa dla zapewnienia jej efektywnego działania i bezpieczeństwa użytkowania.


Ogólnie rzecz biorąc, wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które pozwalają na skuteczne i niezawodne dostarczanie wody do użytkowników, utrzymując przy tym stabilne ciśnienie w całym systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie