Pasłęk - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Pasłęku to zabytkowa wieża ciśnień znajdująca się w Pasłęku w województwie warmińsko-mazurskim w Polsce. Została wybudowana w 1909 roku i jest jedną z najstarszych zachowanych wież ciśnień w Polsce. Wieża ma wysokość 40 metrów (131 stóp) i pierwotnie służyła do zaopatrywania w wodę pobliskiego miasta. Została wycofana z eksploatacji w 1990 roku i od tego czasu jest opuszczona.

Pasłęk - wieża ciśnień
Pasłęk - wieża ciśnień / @ Artur Strzelczyk

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to konstrukcja używana do przechowywania wody pitnej oraz utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne zasady działania wieży ciśnień obejmują:


Przechowywanie wody: Wieże ciśnień mają zbiornik na wodę umieszczony na ich szczycie. Woda jest pompowana do zbiornika w czasie niskiego zapotrzebowania na wodę, na przykład w nocy lub w godzinach wieczornych, gdy zużycie wody jest mniejsze. Woda ta jest przechowywana do momentu, gdy będzie potrzebna w okolicznych domach, firmach czy instytucjach.


Wyrównywanie ciśnienia: Dzięki umieszczeniu zbiornika wody na wysokości, wieża ciśnień tworzy naturalne ciśnienie wodociągowe. Grawitacja sprawia, że woda spływa z zbiornika do sieci wodociągowej, tworząc ciśnienie, które napędza wodę przez rury do użytkowników końcowych. Dzięki temu ciśnienie wody jest stabilne i równomierne, nawet gdy zapotrzebowanie na wodę zmienia się w ciągu dnia.


Zapewnienie ciągłości dostaw: Wieże ciśnień pomagają zapobiegać nagłym spadkom ciśnienia wody, na przykład w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub w przypadku zwiększonego zużycia wody w krótkim czasie. Dzięki przechowywaniu wody i równomiernemu dostarczaniu jej do sieci wodociągowej, wieże ciśnień zapewniają ciągłość dostaw wody do użytkowników.


Wspomaganie systemu przeciwpożarowego: Wieże ciśnień często są wykorzystywane do wspomagania systemów przeciwpożarowych poprzez zapewnienie dodatkowego ciśnienia wody do gaszenia pożarów.


W skrócie, wieże ciśnień działają jako kluczowy element infrastruktury wodociągowej, zapewniając stabilne dostawy wody pitnej i ciśnienie w sieci wodociągowej dla użytkowników końcowych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie