Pasym - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Pasymiu to zabytkowa wieża ciśnień znajdująca się w Pasymiu w województwie warmińsko-mazurskim w Polsce. Została zbudowana w 1911 roku i jest jedną z najstarszych zachowanych wież ciśnień w Polsce. Wieża ma wysokość 30 metrów (98 stóp) i pierwotnie służyła do zaopatrywania w wodę pobliskiego miasta. Została wycofana z eksploatacji w latach 90. XX wieku i od tego czasu jest opuszczona.

Pasym - wieża ciśnień
Pasym - wieża ciśnień / @ Zbigniew.czernik

Wieża ciśnień w Pasymiu jest charakterystycznym punktem orientacyjnym Pasymia i jest wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego. Jest to popularne miejsce turystyczne i oferuje wspaniałe widoki na miasto. Wieża jest jednak niedostępna dla zwiedzających ze względu na zły stan techniczny.

Obecnie trwają prace nad renowacją wieży ciśnień w Pasymiu. Remont ma się zakończyć w 2023 roku, a wieża ma zostać udostępniona zwiedzającym.

Oto kilka dodatkowych informacji o wieży ciśnień w Pasymiu:


  • Wieża została zbudowana z cegły i ma kształt stożka.
  • Na szczycie wieży znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 100 000 litrów.
  • Wieża jest wysoka na 30 metrów (98 stóp) i ma średnicę 12 metrów (39 stóp).
  • Wieża ciśnień w Pasymiu jest wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest gromadzenie wody pod odpowiednim ciśnieniem, aby zapewnić regularne dostawy wody do pobliskich budynków lub obszarów. Wieże ciśnień są zwykle umieszczone na wysokich konstrukcjach, takich jak stalowe wieże lub betonowe konstrukcje, aby zwiększyć ciśnienie wody poprzez grawitację.

Te struktury są powszechne w infrastrukturze wodociągowej, szczególnie w miastach i obszarach o dużej gęstości zaludnienia. Zbiorniki wodne na wieżach ciśnień są regularnie napełniane za pomocą pomp wody lub za pośrednictwem naturalnych zasobów wody, takich jak studnie głębinowe lub rezerwuary. Woda jest gromadzona na wysokości, aby stworzyć odpowiednie ciśnienie do przesyłania wody do budynków bez konieczności użycia dodatkowych pomp wewnątrz budynków.

Wieże ciśnień są ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniając nieprzerwane dostawy wody dla społeczności i ułatwiając prowadzenie działań gaśniczych w przypadku pożarów. Są one również często wykorzystywane w systemach przemysłowych do zapewnienia ciśnienia wody do procesów produkcyjnych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie