Pałuki - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Pałukach to zabytkowa wieża ciśnień z 1928 roku. Znajduje się we wsi Pałuki, w województwie mazowieckim, w powiecie ciechanowskim, w gminie Opinogóra Górna.

Opis


Wieża jest murowana z cegły, na planie koła, o wysokości 36 metrów. Posiada żelbetowy zbiornik na wodę o pojemności 200 m3. Wieża jest zwieńczona stożkowym dachem.


Historia


Wieża ciśnień w Pałukach została wybudowana w 1928 roku, w celu zapewnienia zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości. Wieża była użytkowana do 2005 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji ze względu na wybudowanie nowego wodociągu.


Współczesność


Obecnie wieża ciśnień w Pałukach jest własnością prywatną. Jest ona nieużytkowana i stopniowo popada w ruinę. Wieża jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków.


Ciekawostki


  • Wieża ciśnień w Pałukach jest jedną z najwyższych wież ciśnień na Mazowszu.
  • Wieża jest widoczna z odległości kilku kilometrów.
  • W 2014 roku na wieży ciśnień w Pałukach odbył się plener malarski.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, znana również jako wieża wodna, to rodzaj konstrukcji inżynieryjnej stosowanej w systemach wodociągowych do magazynowania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w sieci. Ogólnie rzecz biorąc, wieża ciśnień składa się z pionowej, cylindrycznej lub stożkowej konstrukcji, zbiornika na wodę umieszczonego na szczycie, oraz czasem z platformy lub pomostu umożliwiającego dostęp do zbiornika dla konserwacji i obsługi.


Główne cechy i funkcje wieży ciśnień obejmują:

Magazynowanie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę dostarczaną przez sieć wodociągową lub inne źródła wody, takie jak studnie czy zbiorniki. Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży.

Zapewnienie ciśnienia: Dzięki wysokości konstrukcji, woda w zbiorniku na szczycie wywiera ciśnienie, które umożliwia transport wody poprzez sieć wodociągową do użytkowników zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Im wyższa wieża ciśnień, tym większe ciśnienie wody.

Stabilizacja dostawy wody: Wieża ciśnień pełni rolę rezerwuaru, który umożliwia równomierne dostarczanie wody nawet w przypadku wahania zapotrzebowania na wodę w systemie. W chwilach niskiego zapotrzebowania woda jest gromadzona, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania jest uwalniana z wieży.

Zabezpieczenie przed awariami: Wieża ciśnień może zapobiegać awariom w systemie poprzez równomierne rozprowadzanie ciśnienia wody, co zmniejsza ryzyko przeciążeń lub przeciążeń hydraulicznych.

Bezpieczeństwo pożarowe: Wieże ciśnień często są wykorzystywane w systemach przeciwpożarowych do zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w przypadku pożaru, umożliwiając skuteczniejsze gaśnicze.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, zapewniającym niezawodne dostarczanie wody i utrzymanie stabilnego ciśnienia w systemie.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie