Pilawa - wieża ciśnień

 Jest to obiekt wybudowany na początku XX wieku w pobliżu stacji kolejowej w Pilawie. Wieża ma konstrukcję żelbetową i posiada płaskodenny, jednokomorowy zbiornik na wodę, również wykonany z żelbetu. Została ona wzniesiona według typowego projektu PKP z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Podobne wieże znajdują się między innymi w Nasielsku, Sierpcu i Otwocku. 

Wieża ciśnień w Pilawie jest jedynym zabytkiem miasta wpisanym do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Stanowi ona cenny przykład architektury przemysłowej z okresu międzywojennego.


Oto kilka dodatkowych informacji na temat wieży ciśnień w Pilawie:


  • Wysokość: 30 metrów
  • Średnica: 10 metrów
  • Pojemność zbiornika: 200 m3
  • Obecny właściciel: Polskie Koleje Państwowe
  • Wieża ciśnień w Pilawie nie jest udostępniona dla zwiedzających.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja służąca do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemach wodociągowych. Zasady jej działania są stosunkowo proste:


Zbieranie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z systemu wodociągowego, najczęściej z sieci dystrybucyjnej.

Przechowywanie: Woda jest przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży. Zbiornik jest zazwyczaj umieszczony wysoko, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym.

Ciśnienie: Dzięki grawitacji woda opływająca przez rury wychodzące z dolnej części wieży ciśnień uzyskuje dodatkowe ciśnienie, które jest generowane przez masę wody znajdującej się w zbiorniku na szczycie.

Dystrybucja: Woda z wieży ciśnień jest dystrybuowana do domów, firm i innych budynków przez rury wodociągowe. Ciśnienie wody jest utrzymywane na odpowiednim poziomie dzięki zasadowemu działaniu wieży ciśnień.

Uzupełnianie: Wieża ciśnień jest regularnie uzupełniana wodą, aby zapewnić ciągłą dostępność wody dla użytkowników.

Bezpieczeństwo: Wieże ciśnień są projektowane tak, aby były bezpieczne i odpornie na różne czynniki, takie jak wiatr czy trzęsienia ziemi. Są również zazwyczaj wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory bezpieczeństwa, aby zapobiec nadmiernemu ciśnieniu wewnątrz zbiornika.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie