Pionki - wieża ciśnień

 W Pionkach znajdują się dwie wieże ciśnień.


Pierwsza wieża ciśnień znajduje się na terenie dawnych Zakładów Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki przy ulicy Fabrycznej. Została ona prawdopodobnie wybudowana w 1923 roku, wraz z powstaniem zakładów. Wieża ma konstrukcję żelbetową i posiada dwa wskaźniki poziomu wody. Jest to obiekt nieużytkowany i zaniedbany.


Druga wieża ciśnień znajduje się na terenie elektrociepłowni, która również należy do dawnego Pronitu. Została ona wybudowana prawdopodobnie w latach 60. XX wieku. Wieża ma konstrukcję stalową i jest wykorzystywana do zasilania elektrociepłowni w wodę.

Obie wieże ciśnień w Pionkach są ciekawymi przykładami architektury przemysłowej. Stanowią one świadectwo historii miasta i rozwoju przemysłu w regionie.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna stosowana głównie w systemach wodociągowych do utrzymania odpowiedniego ciśnienia wody w sieci. Jest to zazwyczaj wysoka, cylindryczna lub stożkowa wieża zbiornikowa, która przechowuje wodę na swoim szczycie. Główne cechy wieży ciśnień to:


Zbiornik na szczycie: Wieża ciśnień posiada duży zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku i dostępna do dystrybucji.


Ciśnienie hydrostatyczne: Woda przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży ciśnień generuje ciśnienie hydrostatyczne, które jest wykorzystywane do napędzania wody przez rury do budynków i mieszkań.


Zasada grawitacji: Ciśnienie wody jest utrzymywane dzięki zasadzie grawitacji. Im wyższa wieża ciśnień, tym większe ciśnienie wody w rurach.


Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, aby zapewnić równomierne i stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.


Uzupełnianie zbiornika: Zbiornik na szczycie wieży ciśnień jest regularnie uzupełniany wodą z ujęć wodnych lub sieci wodociągowej, aby zapewnić stałą dostępność wody dla użytkowników.


Bezpieczeństwo: Wieże ciśnień są projektowane z myślą o bezpieczeństwie i wytrzymałości. Mogą być wyposażone w systemy bezpieczeństwa, takie jak zabezpieczenia przed przeciążeniem czy systemy sygnalizacji awarii.


Wieża ciśnień odgrywa istotną rolę w zapewnieniu niezawodnego dostępu do wody pitnej oraz w zapobieganiu awariom i niedoborom wody w systemach wodociągowych.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie