Pisz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Piszu to zbudowana w 1907 roku murowana wieża ciśnień. Znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Pisz. Wieża ma wysokość 38 metrów i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w okolicy. 

Pisz - wieża ciśnień
Pisz - wieża ciśnień / @ Piskiedytor

Wieża ciśnień w Piszu jest zbudowana na planie koła i składa się z czterech kondygnacji. Na pierwszej kondygnacji znajduje się pompownia, na drugiej zbiornik na wodę, na trzeciej taras widokowy, a na czwartej zbiornik na olej napędowy. Wieża jest wybudowana z cegły ceramicznej i posiada liczne elementy dekoracyjne, takie jak gzymsy, pilastry i łuki.

Wieża ciśnień w Piszu pełniła swoją funkcję do 1992 roku, kiedy to została wyłączona z eksploatacji. W 2007 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego. W 2013 roku wieża została gruntownie wyremontowana i udostępniona turystom. Na tarasie widokowym wieży znajduje się kawiarnia, z której roztacza się panorama miasta i okolic.

Zasady działania wieży ciśnień w Piszu :

Wieża ciśnień to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania jej odpowiedniego ciśnienia dla zasilania systemów wodociągowych lub innych urządzeń wymagających ciśnienia wody. Jest to charakterystyczny element wiejskiego lub miejskiego krajobrazu, a jej istnienie jest związane z rozwojem infrastruktury wodociągowej.

Oto podstawowe elementy i zasada działania wieży ciśnień:


Zbiornik wody: Wieże ciśnień zazwyczaj składają się z wysokiego, cylindrycznego lub stożkowego zbiornika umieszczonego na szczycie konstrukcji. Zbiornik ten może być wykonany z różnych materiałów, takich jak metal, beton czy plastik.

Podstawa i konstrukcja nośna: Wieże ciśnień są zazwyczaj umieszczone na solidnej podstawie lub fundamencie w celu zapewnienia stabilności. Konstrukcja nośna, często wykonana z metalu lub betonu, wspiera zbiornik wody i przenosi jego ciężar na podłoże.

Rury doprowadzające wodę: Woda jest dostarczana do zbiornika poprzez rury doprowadzające wodę, które mogą prowadzić z pobliskiej stacji pomp lub z lokalnego źródła wody.

Zasada działania: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie ciśnienia hydrostatycznego, czyli ciśnienia wywieranego przez kolumnę wody, aby zasilać system wodociągowy. Im wyższa jest wieża, tym większe jest ciśnienie wody w systemie. Ciśnienie to umożliwia przepływ wody do domów, firm i innych miejsc, które korzystają z usług wodociągowych.

Regulacja ciśnienia: Ciśnienie wody w systemie może być regulowane za pomocą zaworów, pomp lub innych urządzeń kontrolujących przepływ wody.

Wieża ciśnień pełni istotną rolę w zapewnianiu dostępu do wody pitnej oraz w zasilaniu różnych systemów wodociągowych. Jej istnienie pozwala na stabilizację ciśnienia wody w sieci i zapobiega wahaniom ciśnienia, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń i zapewnienia wygodnego dostępu do wody użytkowej.

 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie