Platerów - wieża ciśnień

 Jest to obiekt wybudowany w 1906 roku przy folwarku Pasieka, należącym do rodziny Broel-Platerów. To oni lobbowali za powstaniem stacji kolejowej - stąd nazwa, którą przyjęła miejscowość rozwijająca się wokół stacji, a dziś - wieś gminna.

Platerów - wieża ciśnień
Platerów - wieża ciśnień / @ Grzegorz W. Tężycki

W 1944 r. wycofujący się Niemcy wysadzili w powietrze istniejącą wówczas wieżę ciśnień. Obecnie istniejąca wieża została wybudowana po II wojnie światowej.

Wieża ciśnień w Platerowie ma konstrukcję żelbetową i posiada płaskodenny, jednokomorowy zbiornik na wodę. Jest ona charakterystycznym elementem krajobrazu wsi i stanowi cenny przykład architektury przemysłowej z okresu międzywojennego.

Oto kilka dodatkowych informacji na temat wieży ciśnień w Platerowie:


  • Wysokość: 30 metrów
  • Średnica: 10 metrów
  • Pojemność zbiornika: 200 m3
  • Obecny właściciel: Polskie Koleje Państwowe
  • Wieża ciśnień w Platerowie nie jest udostępniona dla zwiedzających.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w systemach wodociągowych. Głównym celem wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnego ciśnienia wody w sieci wodociągowej, aby umożliwić skuteczną dystrybucję wody do użytkowników.


Podstawowe elementy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik na wodę: Wieża ciśnień zawiera duży zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie. Woda jest przechowywana w tym zbiorniku i służy jako zasobnik, który może być wykorzystywany w razie potrzeby.

Wysokość: Istotną cechą wieży ciśnień jest jej wysokość. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie hydrostatyczne generowane przez kolumnę wody, co umożliwia skuteczną dystrybucję wody do obszarów o różnych poziomach wysokości.

Rury doprowadzające wodę: Wieża ciśnień jest połączona z systemem wodociągowym za pomocą rur doprowadzających wodę, które łączą zbiornik na szczycie wieży z siecią dystrybucyjną.

Zasada grawitacji: Działanie wieży ciśnień opiera się na zasadzie grawitacji. Woda zbiornika na szczycie spływa do rur dystrybucyjnych dzięki działaniu siły ciężkości, co umożliwia jej przepływ do miejsca docelowego.

Regulacja ciśnienia: Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które mogą być używane do kontrolowania ciśnienia wody w sieci wodociągowej w celu zapewnienia optymalnego działania systemu.

Bezpieczeństwo i konserwacja: Wieże ciśnień są zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wytrzymałości. Regularne inspekcje i konserwacja są konieczne, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie i długotrwałą wydajność.

Wieża ciśnień odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnego dostępu do wody pitnej oraz w utrzymaniu stabilnego ciśnienia w systemach wodociągowych. Dzięki niej możliwe jest efektywne dostarczanie wody do użytkowników na różnych wysokościach i obszarach.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie