Płońsk - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Płońsku to zabytkowa wieża ciśnień znajdująca się na terenie stacji kolejowej Płońsk. Została ona wybudowana w 1926 roku.

Wieża ma wysokość 36 metrów i jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Płońsku. W latach 2022-2024 przeszła gruntowny remont, w wyniku którego została przebudowana na punkt widokowy. Z wieży ciśnień roztacza się piękny widok na panoramę Płońska i okolic. Na taras widokowy można dostać się windą lub schodami.

Wieża ciśnień w Płońsku jest czynna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele w godzinach od 12.00 do 20.00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieże ciśnień są konstrukcjami zaprojektowanymi do przechowywania i dostarczania wody, zwykle do zasobienia w wodę do spożycia lub innych zastosowań, takich jak gaszenie pożarów. Oto ogólne zasady ich działania:


Magazynowanie wody: Wieże ciśnień gromadzą wodę w swoim zbiorniku, który jest umieszczony na górze konstrukcji. Woda jest pompowana do zbiornika, gdy jest dostępna, a następnie przechowywana na potrzeby użytkowników.


Grawitacyjne zasilanie: Główną zasadą działania wieży ciśnień jest wykorzystanie energii grawitacyjnej do dostarczania wody. Ponieważ zbiornik znajduje się na znacznej wysokości, woda pod wpływem grawitacji opada do sieci wodociągowej, co generuje ciśnienie w rurach i zapewnia płynność przepływu wody do domów i innych miejsc.


Regulacja ciśnienia: Wysokość wieży ciśnień decyduje o ciśnieniu wody, które jest dostarczane do użytkowników. Im wyżej znajduje się zbiornik, tym większe ciśnienie można uzyskać. Jest to istotne, ponieważ odpowiednie ciśnienie wody jest kluczowe dla skutecznego jej dostarczania do różnych lokalizacji oraz dla prawidłowego funkcjonowania urządzeń i systemów, takich jak natryski czy prysznice.


Systemy bezpieczeństwa: Wieże ciśnień są wyposażone w różne systemy bezpieczeństwa, takie jak zawory bezpieczeństwa, które kontrolują przepływ wody i zapobiegają zbyt dużemu ciśnieniu, co może prowadzić do uszkodzenia systemu rur czy nawet eksplozji zbiornika.


Systemy pomiarowe i monitorujące: Wieże ciśnień są również wyposażone w różne systemy monitorowania, które śledzą poziom wody w zbiorniku, ciśnienie oraz inne parametry, co umożliwia skuteczne zarządzanie dostawą wody i konserwację urządzenia.


Zasilanie awaryjne: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w zasilanie awaryjne, takie jak generatory, które zapewniają ciągłość dostaw wody nawet w przypadku przerw w dostawie energii elektrycznej.


W sumie, wieże ciśnień pełnią kluczową rolę w zapewnianiu stabilnego dostępu do wody pitnej oraz wody używanej do różnych celów w społecznościach i miastach, wykorzystując zasadę grawitacji do efektywnego dostarczania wody do użytkowników.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie