Radom - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Radomiu to charakterystyczny element pejzażu miasta. Została wybudowana w latach 1926-1927 według projektu Feliksa Michalskiego. Jest to murowana wieża o wysokości 40 metrów, zwieńczona kopułą. Wewnątrz znajduje się zbiornik na wodę o pojemności 500 m3. Wieża pierwotnie służyła do regulacji ciśnienia wody w sieci wodociągowej miasta. Obecnie jest to obiekt zabytkowy, a także popularny punkt widokowy. Z tarasu widokowego na szczycie wieży roztacza się panorama Radomia.

Radom - wieża ciśnień
Radom - wieża ciśnień / @ PawełKosno

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również wieżą wodną, to konstrukcja używana do przechowywania wody i utrzymania odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Oto podstawowe zasady jej działania:


Magazynowanie wody: Wieża ciśnień gromadzi wodę w swoim zbiorniku umieszczonym na górze konstrukcji. Woda ta może pochodzić z ujęć wodnych, ujęć podziemnych lub być dostarczana z systemu wodociągowego.


Grawitacja: Główną siłą napędową wieży ciśnień jest siła grawitacji. Ponieważ woda znajduje się na dużej wysokości, ciśnienie wody w systemie wodociągowym jest generowane poprzez grawitację. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody.


Zasada hydrostatyki: Zgodnie z zasadą hydrostatyki, ciśnienie w płynie (w tym wodzie) zwiększa się proporcjonalnie do głębokości. W związku z tym woda w wieży ciśnień wywiera ciśnienie na wszystkie punkty w systemie wodociągowym znajdujące się poniżej niej.


Wyrównywanie ciśnienia: Wieża ciśnień pozwala na równomierne rozprowadzenie wody w systemie wodociągowym, eliminując konieczność użycia pomp wodnych do generowania ciśnienia. Dzięki temu można zminimalizować koszty eksploatacji i zapewnić ciągłość dostaw wody.


Regulacja ciśnienia: W niektórych systemach wodociągowych wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które kontrolują przepływ wody do zbiornika w celu utrzymania określonego poziomu ciśnienia w sieci.


Zapas wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień pełnią również rolę zapasowego źródła wody w przypadku awarii lub niedostatecznego dostarczania wody przez główne źródła. Dzięki zasobom zgromadzonym w zbiorniku, zapewniają one ciągłość dostaw wody w razie potrzeby.


Podsumowując, zasady działania wieży ciśnień opierają się głównie na wykorzystaniu siły grawitacji do generowania i utrzymania ciśnienia wody w systemie wodociągowym, co umożliwia skuteczne dostarczanie wody do użytkowników.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie