Radomsko - wieża ciśnień

 W Radomsku znajdują się dwie wieże ciśnień. Jedna z nich, kolejowa, znajduje się w pobliżu dworca PKP. Została wybudowana w latach 20. XX wieku i jest konstrukcją mieszaną, żelbetowo-murową. Posiada płaskodenny zbiornik z jedną komorą na wodę. Pierwotnie wieża miała charakterystyczny spiczasty dach, który został jednak zniszczony podczas II wojny światowej.

Radomsko - wieża ciśnień
Radomsko - wieża ciśnień / @ Nemo5576

Obecnie wieża jest własnością prywatną i niedostępna dla zwiedzających. Druga wieża ciśnień, wodociągowa, znajduje się przy ulicy Leszka Czarnego. Została wybudowana w 1975 roku i jest konstrukcją żelbetową. Posiada cylindryczny korpus z tarasem widokowym na wysokości 20 metrów.

Wieża pełniła funkcję magazynu wody dla miejskiego wodociągu. W 2012 roku została wyłączona z użytku i od tego czasu stoi pusta. W 2022 roku rozpoczęła się jej renowacja. Prace mają zakończyć się w 2024 roku. Po renowacji wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania. Z tarasu widokowego będzie można podziwiać panoramę Radomska.

Oto szczegółowe informacje o obu wieżach ciśnień w Radomsku:


Wieża ciśnień kolejowa w Radomsku


 • Adres: ul. Młodzowska 11, 97-500 Radomsko
 • Data budowy: lata 20. XX wieku
 • Typ konstrukcji: mieszana, żelbetowo-murowa
 • Wysokość: 25 metrów
 • Pojemność zbiornika: 150 m3

Obecny status: własność prywatna, niedostępna dla zwiedzających

Wieża ciśnień wodociągowa w Radomsku


 • Adres: ul. Leszka Czarnego 11, 97-500 Radomsko
 • Data budowy: 1975 rok
 • Typ konstrukcji: żelbetowa
 • Wysokość: 20 metrów
 • Pojemność zbiornika: 100 m3
 • Obecny status: wyłączona z użytku, w renowacji


Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna, której głównym celem jest magazynowanie wody oraz utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest to charakterystyczny element infrastruktury miejskiej, często spotykany w miastach i większych osiedlach.


Główne cechy wieży ciśnień to:


Zbiornik wody: Wieża ciśnień zawiera zbiornik na wodę umieszczony na jej szczycie lub wewnątrz konstrukcji. Ten zbiornik magazynuje wodę, która może być wykorzystywana w przypadku awarii lub zwiększonego zapotrzebowania na wodę.


Konstrukcja nośna: Wieże ciśnień muszą być solidnie zbudowane, aby wytrzymać ciężar zbiornika wody oraz ewentualne obciążenia wiatrem i innymi czynnikami atmosferycznymi. Konstrukcja nośna może być wykonana z betonu, stali lub innych materiałów.


Pompa lub naturalne napędzanie: W niektórych przypadkach woda jest podnoszona do zbiornika przy użyciu pomp, zwłaszcza jeśli wieża ciśnień ma zapewnić wysokie ciśnienie wody. W innych przypadkach zbiornik jest napełniany naturalnie, wykorzystując różnicę wysokości między wieżą a źródłem wody.


System regulacji ciśnienia: Wieże ciśnień są zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałe ciśnienie w systemie wodociągowym, co pozwala na skuteczne dostarczanie wody do odbiorców.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Wieże ciśnień muszą być regularnie konserwowane i kontrolowane, aby zapewnić ich sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. W tym celu często wyposażone są w drabiny, platformy oraz systemy bezpieczeństwa, takie jak alarmy pożarowe czy systemy monitorowania.


Wieża ciśnień pełni istotną rolę w zapewnianiu stabilnego dostępu do wody pitnej oraz w systemach przeciwdziałania pożarom, zapewniając niezawodne źródło wody o odpowiednim ciśnieniu.

 

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie