Rogów - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rogowie znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim. Została wybudowana w latach 20. XX wieku i jest konstrukcją żelbetową. Posiada cylindryczny korpus z tarasem widokowym na wysokości 25 metrów.

Wieża pełniła funkcję magazynu wody dla parowozów. Woda była dostarczana do wieży za pomocą rurociągu z pobliskiego stawu. W 1991 roku wieża została wyłączona z użytku i od tego czasu stoi pusta. W 2022 roku rozpoczęła się jej renowacja. Prace mają zakończyć się w 2024 roku. Po renowacji wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania. Z tarasu widokowego będzie można podziwiać panoramę Rogowa i okolic.

Oto szczegółowe informacje o wieży ciśnień w Rogowie:


  • Adres: ul. Kolejowa 1, 95-220 Rogów
  • Data budowy: lata 20. XX wieku
  • Typ konstrukcji: żelbetowa
  • Wysokość: 25 metrów
  • Pojemność zbiornika: 100 m3
  • Obecny status: wyłączona z użytku, w renowacji

Wieża ciśnień w Rogowie jest jednym z symboli miejscowości. Jest to obiekt o znaczeniu historycznym i kulturowym. Po renowacji stanie się atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców.

Zasady wieży ciśnień w Rogowie


Wieża ciśnień to struktura inżynieryjna, która ma za zadanie magazynować wodę i utrzymywać odpowiednie ciśnienie w systemie wodociągowym. Jest to ważny element infrastruktury miejskiej, który zapewnia stabilne dostawy wody pitnej oraz służy jako element systemów przeciwdziałania pożarom.

Główne cechy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik wody: Najbardziej charakterystycznym elementem wieży ciśnień jest zbiornik wody, który jest umieszczony na szczycie konstrukcji lub w jej wnętrzu. Zbiornik ten gromadzi wodę, która jest dostarczana do niego z ujęcia wody lub z sieci wodociągowej.


Konstrukcja nośna: Wieże ciśnień są zazwyczaj wyposażone w solidną konstrukcję nośną, która jest zaprojektowana tak, aby utrzymać ciężar zbiornika wody oraz zapewnić stabilność całej konstrukcji.


Pompy lub naturalne napędzanie: W niektórych przypadkach, szczególnie gdy wieża ciśnień jest wykorzystywana do utrzymania wysokiego ciśnienia wody, może być wyposażona w pompy, które pompują wodę do zbiornika. W innych przypadkach woda może być dostarczana do zbiornika naturalnie, wykorzystując różnicę wysokości między ujęciem wody a wieżą.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień są zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej, co pozwala na równomierne dostarczanie wody do odbiorców.


Bezpieczeństwo i konserwacja: Wieże ciśnień są regularnie kontrolowane i konserwowane, aby zapewnić ich sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. Są one również wyposażone w drabiny, platformy i inne elementy umożliwiające dostęp do zbiornika w celach konserwacyjnych.


Wieża ciśnień jest istotnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pełni kluczową rolę w zapewnianiu stabilnych dostaw wody pitnej oraz w systemach przeciwdziałania pożarom.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie