Ryn - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Rynie to zabytkowy obiekt, który został wybudowany w 1897 roku. Znajduje się przy ulicy Mazurskiej 2 i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Wieża ma wysokość 36 metrów i składa się z czterech kondygnacji. Zbiornik na wodę, który mieści się w górnej części wieży, ma pojemność 150 metrów sześciennych.

Ryn - wieża ciśnień
Ryn - wieża ciśnień / @ Antekbojar

Wieża ciśnień w Rynie przeszła gruntowny remont w 2018 roku. Została wtedy odnowiona elewacja, wymieniono dach i zbudowano taras widokowy. Z tarasu roztacza się piękny widok na miasto, jezioro Ryńskie i okoliczne lasy.


  • Wieża ciśnień w Rynie jest udostępniona do zwiedzania w sezonie letnim. Wstęp na taras widokowy jest płatny.

  • Obok wieży ciśnień znajduje się park, w którym można odpocząć i zjeść posiłek.


Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Rynie:


  • Wieża została wybudowana z cegły.
  • W 1994 roku wieża została wpisana do rejestru zabytków.
  • W 2018 roku wieża została podświetlona.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to struktura zbudowana zwykle z metalu lub betonu, służąca do przechowywania wody i utrzymania stałego ciśnienia w systemie wodociągowym. Jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury wodociągowej w miastach i większych osiedlach. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej, co umożliwia jej równomierne dostarczanie do mieszkańców oraz instytucji.


Wieża ciśnień działa na zasadzie grawitacyjnego nacisku wody. Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży za pomocą pomp wodociągowych w okresach niskiego zużycia, na przykład w nocy. Kiedy zapotrzebowanie na wodę wzrasta, woda spływa z wieży ciśnień do sieci wodociągowej, dostarczając ją do użytkowników z zachowaniem odpowiedniego ciśnienia.

Wieża ciśnień ma również znaczenie jako element systemu przeciwwybuchowego, ponieważ może być wykorzystywana do gaszenia pożarów poprzez dostarczanie wody pod odpowiednim ciśnieniem do miejsca zdarzenia.

Współcześnie wieże ciśnień mogą być także wyposażone w różnego rodzaju czujniki i systemy monitorowania, co umożliwia lepszą kontrolę i zarządzanie siecią wodociągową.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie