Sandomierz - wieża ciśnień

 Znajduje się przy ulicy Szkolnej, na skraju Parku Miejskiego. Została zbudowana w 1936 roku. Jest to żelbetowa konstrukcja z ceglaną elewacją, o wysokości 30 metrów. Składa się z trzech części: podstawy, trzonu i zbiornika. Podstawa jest masywna i kwadratowa, trzon smukły i cylindryczny, a zbiornik na szczycie ma kształt grzyba.

Sandomierz - wieża ciśnień
Sandomierz - wieża ciśnień / @ Unfortunately Named

W przeszłości wieża pełniła funkcję zaopatrywania w wodę dla miasta. Obecnie jest nieczynna, ale nadal jest w dobrym stanie. W 2023 roku na elewacji wieży powstał ekomural. Jest to kolorowe malowidło o tematyce przyrodniczej, które nawiązuje do otaczającego parku.

Ciekawostki:


  • Sandomierska wieża ciśnień jest jedną z wielu tego typu konstrukcji na terenie województwa świętokrzyskiego.
  • W przeszłości wieże ciśnień pełniły ważną funkcję w systemach zaopatrzenia w wodę.
  • Niektóre z nich, po wycofaniu z eksploatacji, są adaptowane na inne cele, np. mieszkalne, widokowe, czy gastronomiczne.
Zasady działania wieży ciśnień :

Ciśnienie hydrostatyczne: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień wywiera ciśnienie na dół, co jest wynikiem siły grawitacji. Im wyższa wieża, tym większe jest ciśnienie hydrostatyczne generowane przez wodę.


Stabilizacja ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie stabilnego ciśnienia w sieci wodociągowej. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu w zbiorniku, woda może być równomiernie dostarczana do odbiorców, bez względu na wahania w zużyciu.

Równoważenie ciśnienia: Wieże ciśnień pomagają również w równoważeniu ciśnienia w sieci wodociągowej, co zapobiega problemom związanym z zbyt wysokim lub zbyt niskim ciśnieniem, takim jak niewłaściwe działanie urządzeń sanitarnych lub awarie w systemie.

Dystrybucja wody: Woda zgromadzona w zbiorniku wieży ciśnień jest dostarczana do użytkowników za pośrednictwem rurociągów w systemie wodociągowym. Ciśnienie hydrostatyczne generowane przez zbiornik umożliwia przepływ wody przez rurociągi do odbiorców.

Bezpieczeństwo i konserwacja: Regularna konserwacja i inspekcje techniczne są niezbędne, aby zapewnić bezpieczne i niezawodne działanie wieży ciśnień. Wymagane są także środki bezpieczeństwa, takie jak barierki czy systemy zapobiegające dostępowi osobom nieuprawnionym.

Wieża ciśnień odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilnych i niezawodnych dostaw wody dla społeczności, której służy. Dzięki swojej funkcji magazynowania wody i stabilizacji ciśnienia, zapewnia ona nieprzerwane dostawy wody nawet w przypadku zmian w zużyciu czy awarii w systemie.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie