Siedlce - wieża ciśnień

 W Siedlcach są dwie wieże ciśnień.

Siedlce - wieża ciśnień
Siedlce - wieża ciśnień / @ I.M.Redesiuk

Wieża ciśnień przy ulicy Sokołowskiej w Siedlcach

Została zbudowana w 1926 roku. Jest to murowana konstrukcja o wysokości 30 metrów i średnicy 10 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 200 m3. Została wybudowana w celu zapewnienia zaopatrzenia w wodę dla miasta Siedlce. Wieża jest nieczynna od lat 90. XX wieku.


Wieża ciśnień przy ulicy Żwirowej w Siedlcach

Została zbudowana w 1906 roku. Jest to murowana konstrukcja o wysokości 40 metrów i średnicy 12 metrów. Wieża posiada zbiornik o pojemności 300 m3. Została wybudowana w celu zapewnienia zaopatrzenia w wodę dla stacji kolejowej Siedlce. Wieża jest nieczynna od lat 70. XX wieku.

Obie wieże ciśnień w Siedlcach są wpisane do rejestru zabytków.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, nazywana również wieżą wodną, to konstrukcja używana w systemach zaopatrzenia w wodę, która pełni kilka kluczowych funkcji:


Magazynowanie wody: Główną funkcją wieży ciśnień jest gromadzenie i przechowywanie wody. Woda jest gromadzona w zbiorniku znajdującym się na górze wieży.


Utrzymanie ciśnienia: Woda gromadzona w zbiorniku na wieży wywiera ciśnienie na rury wodociągowe, umożliwiając przepływ wody przez system wodociągowy do domów, firm i innych miejsc docelowych.


Zapas wody w przypadku awarii: Wieże ciśnień pełnią również rolę zapasu wody w przypadku awarii głównego źródła wody lub niedostatecznego dostarczania wody przez główne źródła. Dzięki temu zapewniają one ciągłość dostaw wody, nawet w przypadku sytuacji kryzysowych.


Regulacja ciśnienia: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy regulacji ciśnienia, które kontrolują dopływ lub odpływ wody, aby utrzymać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej.


Bezpieczeństwo pożarowe: W niektórych przypadkach wieże ciśnień są wykorzystywane jako dodatkowe źródło wody pod ciśnieniem do gaszenia pożarów.


Wieża ciśnień jest zazwyczaj konstrukcją wysoką, aby zapewnić odpowiednią grawitacyjną siłę ciśnienia wody w systemie wodociągowym. Jest to istotny element infrastruktury wodociągowej, który umożliwia efektywne dostarczanie wody do społeczności oraz zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność systemu wodociągowego.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie