Skandawa - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Skandawie to zabytkowy obiekt, który został wybudowany w 1910 roku. Znajduje się przy ulicy Kolejowej i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów wsi. Wieża ma wysokość 32 metry i składa się z czterech kondygnacji. Zbiornik na wodę, który mieści się w górnej części wieży, ma pojemność 100 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Skandawie jest wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego.

Obok wieży ciśnień znajduje się park, w którym można odpocząć i zjeść posiłek.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Skandawie:


  • Wieża została wybudowana z cegły.
  • W 1995 roku wieża została wyremontowana.
  • Na wieży znajduje się zegar.
  • W 2010 roku wieża została podświetlona.

Zasady działania wieży ciśnień :

Zasady działania wieży ciśnień opierają się na wykorzystaniu grawitacji oraz zasady równoważenia ciśnień. Oto podstawowe kroki:

Pompy wody: Woda jest pompowana do zbiornika umieszczonego na szczycie wieży. Pompy te mogą być napędzane elektrycznie, mechanicznie lub innymi źródłami energii.

Zbiornik na szczycie: Woda jest gromadzona w zbiorniku na szczycie wieży. Ten zbiornik jest umieszczony na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić wystarczające ciśnienie wody.

Grawitacja: Woda spływa z zbiornika na szczycie wieży do systemu dystrybucji za pomocą grawitacji. Im wyższa wieża, tym większe ciśnienie wody jest generowane.

Równowaga ciśnień: Ciśnienie wody w systemie dystrybucji jest utrzymywane przez grawitacyjny spadek wody z zbiornika na szczycie wieży do sieci dystrybucyjnej. To ciśnienie jest wystarczające do dostarczania wody do użytkowników na niższych poziomach.

Regulacja ciśnienia: W niektórych wieżach ciśnień zastosowano zawory lub inne mechanizmy regulujące ciśnienie, aby zapewnić odpowiedni poziom ciśnienia wody w systemie dystrybucji.

Zasilanie awaryjne: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w systemy zasilania awaryjnego, takie jak generatory, aby zapewnić ciągłość dostaw wody w przypadku awarii zasilania głównego.

Konserwacja i utrzymanie: Regularna konserwacja i utrzymanie wieży ciśnień są niezbędne dla zapewnienia prawidłowego działania i bezpieczeństwa systemu dostarczania wody.

Te zasady działania pozwalają na efektywne dostarczanie wody do obszarów, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające do zapewnienia odpowiedniego dostępu do wody.


Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie