Skierniewice - wieża ciśnień

 W Skierniewicach znajdują się dwie wieże ciśnień: kolejowa i wodociągowa.

Skierniewice - wieża ciśnień / @ Kris1973 

Wieża ciśnień kolejowa w Skierniewicach


 • Adres: ul. Dworcowa 1a, 96-100 Skierniewice
 • Data budowy: 1928 rok
 • Typ konstrukcji: żelbetowa
 • Wysokość: 30 metrów
 • Pojemność zbiornika: 1000 m3
 • Obecny status: wyłączona z użytku, w renowacji

Wieża została wybudowana w 1928 roku przez Polskie Koleje Państwowe. Pełniła funkcję magazynu wody dla parowozów. Woda była dostarczana do wieży za pomocą rurociągu z pobliskiego zbiornika wodnego. W 1993 roku wieża została wyłączona z użytku i od tego czasu niszczała.

W 2022 roku rozpoczęła się jej renowacja. Prace mają zakończyć się w 2024 roku. Po renowacji wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania. Z tarasu widokowego będzie można podziwiać panoramę Skierniewic i okolic.

Wieża ciśnień wodociągowa w Skierniewicach


 • Adres: ul. Konstytucji 3 Maja 1, 96-100 Skierniewice
 • Data budowy: 1904-1905 rok
 • Wysokość: 30 metrów
 • Pojemność zbiornika: 1000 m3
 • Obecny status: wyłączona z użytku, w renowacji

Wieża została wybudowana w latach 1904-1905 przez Towarzystwo Akcyjne Zakładów Przemysłowych w Skierniewicach. Pełniła funkcję magazynu wody dla miejskiego wodociągu. W 2012 roku wieża została wyłączona z użytku i od tego czasu stoi pusta.

W 2022 roku rozpoczęła się jej renowacja. Prace mają zakończyć się w 2024 roku. Po renowacji wieża ma zostać udostępniona do zwiedzania. Z tarasu widokowego będzie można podziwiać panoramę Skierniewic i okolic.

Obie wieże ciśnień w Skierniewicach są obiektami o znaczeniu historycznym i kulturowym. Po renowacji staną się atrakcją turystyczną i miejscem spotkań mieszkańców.

Dodatkowe informacje

 • Wieża ciśnień kolejowa jest wpisana do rejestru zabytków.
 • Wieża ciśnień wodociągowa jest nazywana również kordegardą.
 • W obu wieżach ciśnień w Skierniewicach planuje się utworzenie muzeów.
Zasady działania wieży ciśnień w Skierniewicach :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna używana w systemach wodociągowych do magazynowania wody i utrzymywania stałego ciśnienia w sieci. Główną funkcją wieży ciśnień jest zapewnienie stabilnej podaży wody pitnej oraz zapasów wody na wypadek awarii lub zwiększonego zapotrzebowania.


Typowa wieża ciśnień składa się z następujących elementów:

Zbiornik wody: Jest to pojemnik, zazwyczaj cylindryczny lub stożkowy, który zawiera wodę i jest umieszczony na szczycie wieży. Zbiornik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak stal, beton lub tworzywa sztuczne.

Konstrukcja nośna: To struktura, która utrzymuje zbiornik wody i zapewnia stabilność całej konstrukcji wieży. Konstrukcja nośna może być wykonana z betonu zbrojonego, stali lub innych materiałów o odpowiedniej wytrzymałości.

Pompy (opcjonalnie): Niektóre wieże ciśnień są wyposażone w pompy, które podnoszą wodę do zbiornika na szczycie. Pompy mogą być używane do zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody w sieci lub do napełniania zbiornika w przypadku potrzeby.

System regulacji ciśnienia: Wieże ciśnień są zaprojektowane tak, aby utrzymywać stałe ciśnienie w sieci wodociągowej. W razie potrzeby system ten może być wyposażony w zawory lub regulatory ciśnienia, które kontrolują przepływ wody.

Bezpieczeństwo i konserwacja: Wieże ciśnień są regularnie sprawdzane i konserwowane, aby zapewnić ich sprawność i bezpieczeństwo użytkowania. Są również wyposażone w drabiny, platformy i inne elementy umożliwiające dostęp do zbiornika w celach konserwacyjnych i konserwacji.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu niezawodnej dostawy wody pitnej oraz w systemach przeciwdziałania pożarom.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie