Słobity - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Słobitach to zabytkowy obiekt, który został wybudowany w 1905 roku. Znajduje się przy ulicy Dworcowej i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Wieża ma wysokość 30 metrów i składa się z czterech kondygnacji. Zbiornik na wodę, który mieści się w górnej części wieży, ma pojemność 100 metrów sześciennych.

Wieża ciśnień w Słobitach jest wpisana do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Obok wieży ciśnień znajduje się park, w którym można odpocząć i zjeść posiłek.

Oto kilka ciekawostek na temat wieży ciśnień w Słobitach:


  • Wieża została wybudowana z cegły.
  • W 1970 roku wieża została wyremontowana.
  • Na wieży znajduje się zegar.
  • W 2005 roku wieża została podświetlona.
Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana również zbiornikiem ciśnieniowym, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do magazynowania wody i utrzymywania odpowiedniego ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cechy wieży ciśnień obejmują:


Zbiornik: Wieże ciśnień posiadają zbiornik, który może być wykonany z różnych materiałów, takich jak beton, stal lub tworzywa sztuczne. Zbiornik jest zazwyczaj umieszczony na szczycie wieży i służy do gromadzenia wody.

Wieża: Konstrukcja wieży podtrzymuje zbiornik na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić ciśnienie wody w systemie. Wieże ciśnień mogą mieć różne kształty, w tym cylindryczne, stożkowate lub kolumnowe.

Pompy: Woda jest zazwyczaj pompowana do zbiornika wieży ciśnień za pomocą pompy wodnej. Pompy te mogą być zasilane różnymi źródłami energii, takimi jak elektryczność lub energią hydrauliczną.

Ciśnienie: Głównym celem wieży ciśnień jest utrzymanie ciśnienia wody w systemie wodociągowym na odpowiednim poziomie. Ciśnienie to jest generowane przez wagę wody znajdującej się w zbiorniku i jest wykorzystywane do napędu wody przez sieć dystrybucyjną do użytkowników.

Zawory regulacyjne: Niektóre wieże ciśnień mogą być wyposażone w zawory regulacyjne, które pozwalają kontrolować przepływ wody i utrzymywać stabilne ciśnienie w systemie.

Wieża ciśnień jest kluczowym elementem infrastruktury wodociągowej, szczególnie w obszarach, gdzie naturalne ciśnienie wody jest niewystarczające lub niestabilne. Zapewnia ona ciągłość dostaw wody i minimalizuje problemy związane z niedostatecznym ciśnieniem wodociągowym.

Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie