Susz - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Suszu:

Historia:

 • Zbudowana w latach 1914-1915.
 • Wraz z siecią wodociągową oddana do użytku w 1916 roku.
 • W latach 20. XX wieku wybudowano nowe ujęcie wody i hydrofornię, co zmniejszyło znaczenie wieży.

Charakterystyka:


 • Wysokość: 28 metrów
 • Zbiornik: stalowy o pojemności 100 m3
 • Wyjątkowy wodowskaz w kształcie tarczy zegarowej
 • Wybudowana z czerwonej cegły z licznymi zdobieniami

Obecny stan:

 • Nieczynna, ale zachowana w dobrym stanie technicznym
 • Stanowi ciekawy element architektury miasta
 • Dostępna do zwiedzania (po uprzednim uzgodnieniu z właścicielem)

Ciekawostki:

 • Jest jedną z 28 wież ciśnień na Warmii i Mazurach zbudowanych przed 1945 rokiem.
 • W 2016 roku przeszła gruntowny remont elewacji.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień to konstrukcja inżynieryjna służąca do przechowywania wody i utrzymywania ciśnienia w sieci wodociągowej. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w przypadku awarii lub zmiany obciążenia sieci, co pozwala na ciągłe dostarczanie wody do użytkowników. Oto podstawowe zasady działania wieży ciśnień:


Zbieranie i przechowywanie wody: Wieża ciśnień zbiera wodę z systemu wodociągowego i przechowuje ją w swoim zbiorniku. Woda ta może być pobierana z sieci wodociągowej w okresach niskiego zużycia (np. w nocy lub w godzinach porannych) i przechowywana w zbiorniku na czas, gdy zapotrzebowanie na wodę wzrasta.


Utrzymywanie ciśnienia: Główną funkcją wieży ciśnień jest utrzymanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej. Ciśnienie to jest generowane przez wagę wody znajdującej się w zbiorniku wieży, która naciska na wodę w rurach wodociągowych i zapewnia ciśnienie potrzebne do przesyłania wody do odbiorców na odpowiednich wysokościach.


Regulacja przepływu: Wieże ciśnień mogą być wyposażone w zawory i systemy regulacji, które kontrolują przepływ wody w sieci wodociągowej. Dzięki temu można dostosowywać ciśnienie i przepływ wody w zależności od zmieniającego się zapotrzebowania oraz unikać awarii spowodowanych nagłymi zmianami ciśnienia.


Zabezpieczenie przed awariami: Wieże ciśnień mogą również pełnić rolę zabezpieczenia w przypadku awarii w sieci wodociągowej. Dzięki zasobom wody zgromadzonym w zbiorniku można zapewnić ciągłość dostawy wody nawet w sytuacji przerwania dopływu z głównej sieci.


Monitorowanie i konserwacja: Regularne monitorowanie stanu technicznego wieży ciśnień oraz konserwacja jej elementów są kluczowe dla zapewnienia jej skutecznego działania. Konserwacja obejmuje m.in. kontrolę stanu zbiornika, sprawdzanie zaworów i systemów regulacji oraz ewentualne naprawy czy modernizacje.


Podsumowując, wieże ciśnień są kluczowymi elementami infrastruktury wodociągowej, które umożliwiają skuteczne dostarczanie wody o odpowiednim ciśnieniu do użytkowników, zapewniając stabilność i niezawodność systemu wodociągowego.
Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie