Wieluń - wieża ciśnień

 Wieża ciśnień w Wieluniu to żelbetowa konstrukcja o wysokości 32 metrów, która została wybudowana w 1936 roku. Posiada 8 kondygnacji oraz zbiornik na wodę o pojemności 300 m³. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Wieluń - wieża ciśnień
Wieluń - wieża ciśnień / @ Stefan.p21

Wieża ciśnień w Wieluniu jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów miasta. Jest ona widoczna z wielu miejsc w Wieluniu i okolicach. Stanowi ona ważny element lokalnej tożsamości i historii.

Zasady działania wieży ciśnień :

Wieża ciśnień, zwana także wieżą wodną, to konstrukcja używana w systemach wodociągowych do przechowywania wody i utrzymania ciśnienia w sieci wodociągowej. Główne cechy wieży ciśnień obejmują:

Zbiornik na wodę: Wieże ciśnień posiadają zazwyczaj duży zbiornik na wodę umieszczony na ich szczycie. Zbiornik ten może być wykonany z metalu lub betonu i służy do gromadzenia wody zasilającej sieć wodociągową.

Wysokość: Charakterystyczną cechą wież ciśnień jest ich wysokość. Zazwyczaj są one budowane na odpowiednio wysokich słupach lub wieżach, aby umożliwić generowanie odpowiedniego ciśnienia wody w sieci wodociągowej.

Zasada hydrostatyki: Woda przechowywana w zbiorniku na szczycie wieży wywiera ciśnienie na rurociągi wodociągowe znajdujące się poniżej. Ciśnienie to jest generowane dzięki sile grawitacji, a zasada hydrostatyki mówi nam, że ciśnienie to jest proporcjonalne do głębokości zanurzenia w wodzie.

Zapewnienie ciśnienia: Dzięki umiejscowieniu zbiornika na wierzchołku wieży, woda może swobodnie spływać do sieci wodociągowej, utrzymując odpowiednie ciśnienie w systemie, co umożliwia dostarczenie wody do domów i firm.

Zabezpieczenie awaryjne: Wieże ciśnień często pełnią rolę rezerwuarów wody, które mogą być wykorzystane w przypadku awarii w systemie wodociągowym lub potrzeby zwiększonego zapotrzebowania na wodę w określonym obszarze.

Wieża ciśnień jest ważnym elementem infrastruktury wodociągowej, który pomaga zapewnić niezawodne dostawy wody pitnej dla społeczności oraz utrzymać stabilne ciśnienie w sieci wodociągowej.Popularne posty z tego bloga

Wieża ciśnień - zasada działania - budowa - schemat - przeznaczenie